Stiri

ULTIMA ORĂ // Donald Trump trimite AVIOANE și soldați aproape de R. Moldova. Președintele României convoacă CSAT pentru o decizie

TOP 10.03.2026 17:44 Vizualizări4866
ULTIMA ORĂ // Donald Trump trimite AVIOANE și soldați aproape de R. Moldova. Președintele României convoacă CSAT pentru o decizie

Una dintre temele principale ale ședinței de miercuri a Consiliului Suprem de Apărare a Țării , convocată de președintele Nicușor Dan, este „analiza dislocării temporare pe teritoriul României a unor capabilități militare”. Potrivit unor surse Digi24, România a primit o solicitare din partea SUA pentru dislocarea în țara noastră de trupe și avioane de luptă.

Pe ordinea de zi a ședinței CSAT de miercuri, de la ora 9.30, se află, conform unui comunicat oficial al Administrației Prezidențiale:

  • „Situația din Orientul Mijlociu. Implicații pentru România;
  • Evaluarea impactului evenimentelor din Orientul Mijlociu asupra pieței petroliere din România;
  • Analiza dislocării temporare pe teritoriul României a unor capabilități militare”.

Conform informațiilor Digi24, SUA vor să trimită avioane de luptă și militari la baza aeriană Mihail Kogălniceanu, în contextul războiului cu Iranul, iar solicitarea va fi discutată în ședința de miercuri a CSAT.

Baza aeriană de la Mihail Kogălniceanu a mai fost folosită și în 2025 de către forțele aeriane, în contextul conflictului dintre Israel și Iran.

Cea mai recentă ședință CSAT a avut loc în 24 noiembrie 2025. Din CSAT fac parte președintele Nicușor Dan, premierul Ilie Bolojan, ministrul Apărării, Radu Miruță, ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, ministra Afacerilor Externe, Oana Țoiu, Ministrul Justiției, Radu Marinescu, ministrul Economiei, Irineu Darău, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, șeful SRI – post vacant în prezent, șeful SIE, Alexandru Vlase, șeful Statului Major al Apărării, Gheorghiță Vlad, consilierul prezidențial pentru securitate națională, Marius Lazurca și secretarul CSAT, Sorin Cîrstea.

Baza aeriană de la Mihail Kogălniceanu, județul Constanța, este una din principalele baze militare ale Armatei Române, dar și locul unde există și cea mai mare prezență militară americană pe teritoriul României.

Baza de la Kogălniceanu este împărțită în două, una este baza aeriană ce conține pista aeroportului, căile de rulare, zonele de staționare, hangare și clădiri anexe, iar cealaltă componentă este reprezentată de baza militară unde sunt staționate trupele americane, în principal trupe terestre cu tehnica militară aferentă.

Baza ar urma să fie modernizată într-un program amplu de aproape 2,5 miliarde de lei până în 2030. Potrivit surselor HotNews, în momentul de față la baza de la Kogălniceanu sunt circa 700 de militari americani.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 09.08.2026 09.08.2026 13:22 975 Horoscopul zilei 09.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.06 1 USD 17.40 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri