VIDEO // Un elicopter SMURD de la Iași a adus un tânăr de la Ocnița la Chișinău: Arsuri grave pe 40% din suprafața corpului


Un tânăr de 25 de ani din Ocnița a fost adus astăzi de către un echipaj aero-medical de la Iași, România, la Chișinău pentru a fi internat într-o instituție medicală specializată.
Bărbatul a suferit arsuri grave pe 40% din suprafața corpului și trebuia să ajungă de urgență în capitală.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, pacientul a fost preluat de la spitalul raional și transportat în siguranță pe calea aerului, fiind monitorizat permanent de paramedicii SMURD de la Iași.
Elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo din capitală, de unde pacientul a fost preluat și transportat de Serviciul Republican Aviasan la Centrul de Combustii.
Menționăm că aceasta este prima intervenție aero-medicală din acest an, realizată de către SMURD România absolut gratuit pentru pacienți din R. Moldova.











































































