VIDEO // Consilierii socialiști susțin că familia Năstase a privatizat ilegal un monument de importanță națională


Consilierii municipali ai PSRM susțin că actualul sediul al Platformei „Demnitate și Adevăr”, situat pe strada 31 august 1989, ar fi fost privatizat iligal.
Socialiștii au organizat conferința de presă chiar în fața sediului PDA, care este monument de importanță națională și nu putea fi privatizat.
„E vorba de un monument de importanță națională, iar legea interzice privatizarea acestora. Această privatizare, la preț de nimic, a post posibilă grație justiției. Organele competente au spus clar că clădirea nu poate fi privatizată, dar ei iarăși s-au adresat în instanță. Andrei Năstase spune că va lupta cu corupția, dar acest exemplu demonstrează că e complice la ilegalități”, a spus un consilier municipal.
Reprezentanți PDA nu au comentat declarațiile socialiștilor. Andrei Năstase a declarat anterior că există o decizie dată de CEDO în privința legalității procesului de privatizare a edificiului.









































































