Stiri

Ziua și DEMISIA. Un alt PRIMAR al lui Șor renunță la funcție, după ce fugarul și-a abandonat oamenii: „Maia Sandu și PAS a distrus blocul nostru „Pobeda”, dar ne vom întoarce”

Actualitate 03.12.2025 09:32 Vizualizări21025
Ziua și DEMISIA. Un alt PRIMAR al lui Șor renunță la funcție, după ce fugarul și-a abandonat oamenii: „Maia Sandu și PAS a distrus blocul nostru „Pobeda”, dar ne vom întoarce”

Primarul orașului Taraclia, Veaceslav Lupov, și-a anunțat astăzi demisia, după ce șeful său, condamnatul Ilan Șor, a declarat că stopează toate „proiectele sociale” din R. Moldova și își retrage sprijinul politic pentru aleșii formațiunilor pe care le controlează.

„Dragi prieteni, stimați locuitori ai Taracliei, îmi dau demisia! Este o decizie dificilă, dar în condițiile actuale e singura hotărâre corectă. Autoritățile nu doresc ca orașul să se dezvolte. Ei nu au nevoie de o Taraclie prosperă și fac totul pentru ca echipa noastră să nu poată lucra eficient”, a declarat Lupov într-o adresare video.

Acesta susține că tot ce s-a întâmplat bun în ultimii ani în Taraclia s-ar datora exclusiv condamnatului Ilan Șor. „Știu cât de importante au fost aceste proiecte pentru fiecare dintre voi. Dar continuarea lor cu dăruire totală este imposibilă în condițiile dictaturii regimului Sandu – PAS. Singurul lucru pe care l-au făcut Sandu și PAS în țară a fost să distrugă blocul nostru „Pobeda”, să exercite presiuni asupra susținătorilor, să aresteze și să judece liderii noștri. Toată această gașcă se preface că guvernează țara. Rezultatul inevitabil va fi căderea regimului Sandu. Atunci ne vom întoarce”, a mai spus Lupov.

Președinta Maia Sandu consideră că decizia fugarului Ilan Șor de a-și suspenda proiectele în R. Moldova nu înseamnă o schimbare a atitudinii Moscovei față de Chișinău. „Eu nu cred că Moscova își schimbă atitudinea în raport cu R. Moldova. Din păcate, am vrea să avem o relație normală și să știm că Kremlinul nu se amestecă în treburile noastre interne, dar așa am văzut în ultimii ani și, inclusiv după alegeri, atitudinea Kremlinului nu s-a schimbat. Aceste riscuri nu dispar și, dimpotrivă, vor crește, pentru că metodele de intervenție devin mai complexe. Trebuie să fim vigilenți și pregătiți sistemic”, a declarat marți șefa statului, după ședința Consiliului Național de Securitate.

De menționat că marți, 2 decembrie, și-a anunțat demisia și primărița de Orhei, Tatiana Cociu.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.98 1 USD 17.32 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri