Un bărbat din Basarabeasca ar putea sta șapte ani la închisoare, pentru că a adus ilegal în R. Moldova patru cetățeni ai Ucrainei de la care a cerut 6 000 de euro


Un bărbat de 37 de ani din Basarabeasca riscă o amendă de 67 500 de lei sau închisoare de la 5 la 7 ani, după ce a fost prins că transporta ilegal în R. Moldova a patru cetățeni din Ucraina contra sumei de peste 125 000 de lei sau circa 6 000 de euro.
Cazul a avut loc în martie 2022, după declanșarea războiului în statul vecin, iar Oficiul Sud al Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță că a trimis în judecată dosarul pe numele bărbatului.
Potrivit Direcţiei regionale Sud a Poliției de Frontieră, bărbatul a acționat ca parte a unui grup criminal organizat, format din cetățeni ai ambelor state, pentru introducerea în R. Moldova din Ucraina a solicitanților care părăseau statul vecin, în contextul războiului.
Bărbatul i-a transportat ilegal, în afara controlului de frontieră, prin localitatea Cairaclia din Taraclia.
Urmărirea penală continuă în vederea identificării altor membri ai grupului criminal organizat și investigării altor doi membri deja stabiliți – un cetățean ucrainean, care după reținere a fost eliberat de instanța de judecată sub control judiciar, precum și concubina inculpatului, cu cetățenie ucraineană și moldovenească, căreia procurorii i-au atribuit statut de învinuit.









































































