Un om de afaceri de la Cahul, care pe timpul guvernării lui Plahotniuc a câștigat contracte de zeci de milioane cu statul, și-a pus capăt zilelor. Acesta a fost găsit SPÂNZURAT


Administratorul unei firme de construcții din Cahul, care pe timpul guvernării lui Vlad Plahotniuc a câștigat contracte de milioane de lei cu statul, a fost găsit strangulat. Acesta și-ar fi pus capăt zilelor, potrivit Inspectoratului de Poliție Cahul.
Potrivit site-ului ziauadeazi.md, omul de afaceri I. G. a reparat în timpul guvernării Partidului Democrat școli, case de cultură, instituții administrative, ridicând inclusiv sediul nou al Teatrului „B.P. Hasdeu” cu bani alocați de România. Acesta a fost acuzat de un alt agent economic local că folosește la construcții beton de calitate proastă.
Citește și: FOTO // Betonul de calitate proastă de la Cahul, cu spete tari în instituțiile publice și organele de drept?
Între anii 2015-2018, firma „Lumea Calității”, administrată de acest om de afaceri, a câștigat contracte de peste 30,1 milioane de lei, în zona de sud, de la autoritățile raionale și primăriile din același raion. Informațiile Agenției de Achiziții Publice arătau că numai în anul 2017, „Lumea Calității” a încheiat contracte în sumă de circa 18,5 milioane de lei.
Cel mai mare contract semnat a fost cel din 1 ianuarie 2016 privind construcția sediului Teatrului „B.P. Hașdeu” din Cahul în valoare de peste 20,6 milioane de lei, bani alocați de Guvernul României. Totodată, pe 12 octombrie 2017 „Lumea Calității” semna un contract cu Consiliul raional Cahul în valoare de peste 4,97 de milioane de lei pentru renovarea blocului alimentar, a maternității și a blocului patomorfologic de la Spitalul raional Cahul.









































































