13:02:06 15.08.2025
Stiri

Trei CANDIDAȚI pentru funcția de director al ANRE, una dintre cele mai bine plătite poziții în R. Moldova. Un pretendent are cetățenia OLANDEZĂ

Actualitate 15.03.2022 14:47 Vizualizări2004
Trei CANDIDAȚI pentru funcția de director al ANRE, una dintre cele mai bine plătite poziții în R. Moldova. Un pretendent are cetățenia OLANDEZĂ

Comisia economie buget și finanțe a Parlamentului a desemnat astăzi trei candidați pentru o funcție vacantă de director al Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE).

Cei trei pretendenți, Ana Butenko, Alexei Taran și Vasile Plămădeală au fost selectați din cei 18 candidați înscriși în concurs.

Cei trei candidați vor fi propuși Parlamentului, iar unul dintre îi va lua locul lui Ștefan Creangă, care și-a dat demisia în noiembrie 2021.

Ana Butenko este născută în 1984 și are cetățenia R. Moldova, dar și a Olandei. Aceasta a lucruat în ultimii ani peste hotarele R. Moldova (vezi CV-ul).

Alexei Taran (vezi CV-ul), la fel născut în 1984, a lucrat anterior la Petrom Moldova și OMV Petrom din România, iar acum este proprietar și administrator al unei francize de magazine de bere în România.

Cel de-al treilea candidat, Vasile Plămădeală (vezi CV-ul), are 36 de ani și e consilier pe probleme de comerț în Secția Politică și Secția Operațiuni din cadrul Delegației Uniunii Europene în R. Moldova.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte