05:56:50 13.07.2025
Stiri

Poliția declară ,,război" vitezomanilor și intensifică măsurile de supraveghere și control pe traseele NAȚIONALE. ,,Șoferii inconștienți, care urcă băuți la volan, se droghează, vorbesc la telefon, merg cu viteză, vor răspunde pentru tot"

Actualitate 25.02.2023 09:51 Vizualizări2129
Poliția declară ,,război

Poliția R. Moldova a primit ordin de la ministra Afacerilor Interne (MAI), Ana Revenco, să intensifice măsurile de supraveghere și control pe drumurile naționale, în contextul creșterii numărului de accidente rutiere și al oamenilor care își pierd viața în urma acestora.

În contextul creșterii alarmante a numărului cazurilor de accidente rutiere grave pe drumurile publice cu pierderi de vieți omenești și traumatisme grave ale persoanelor implicate în aceste accidente, MAI atenționează participanții la trafic că nu mai tolerează încălcări ale regulilor rutiere.

Citește și: Unul dintre copiii loviți de o mașină lângă Stăuceni a decedat: Valerian avea 12 ani și era campionul R. la ciclism


„Este important pentru societatea noastră să avem drumuri sigure să putem merge pe jos, cu mașina sau cu bicicleta într-un mediu în care să nu fim pândiți de pericole, pe care acum le întâlnim la tot pasul.

Îi atenționez pe șoferii inconștienți care urcă băuți la volan, se droghează, vorbesc la telefon, merg cu viteză, fără să-le pese de cei din jur, că vor răspunde pentru încălcările pe care le fac în fața Poliției naționale și a instanțelor de judecată. Nu ne mai putem permite să piară oameni pe drumurile noastre publice”, a declarat Ana Revenco, în contextul în care în ultimele săptămâni au avut loc mai multe tregedii pe drumuirle publice.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri
12.07.2025 08:31 567 Horoscopul zilei 12.07.2025

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte