Tatiana, tânăra care și-a depășit condiția!
2602
Experiență // „Acum sunt liberă! Sunt în stare să fac tot ce vreau, pentru că pot!”
Maia Metaxa
Recunosc, niciodată nu am reuşit să-mi imaginez - de întrebat m-am întrebat - cum se descurcă aceşti oameni în fiecare zi, în Chişinău. Cum merg pe stradă şi nu dau peste nimeni sau dacă ies, în genere, în oraş, cum traversează strada, cum se descurcă la magazin, la poştă, cum se plimbă prin parc, cum urcă în troleibuz sau cum ştiu când să coboare, cum se distrează... Tatiana mi-a povestit despre o altfel de lume, nici mai bună, nici mai rea, ci pur şi simplu o lume a unor oameni diferiţi de mine, de tine... care-şi duc viaţa de rând cu noi, dar pe care, paradoxal, nu-i vedem... Ei au mult, mult curaj, poate mult mai mult decât noi. Vă propunem să citiți mai jos experiența Tatianei Goraș, 28 de ani, psiholog, o tânără cu vederea slabă.
Nu a mers la grădiniță
„Când eşti mic şi ai o dizabilitate, nu înţelegi asta. Eşti fericit în lumea ta, aşa cum eşti. Te comporţi firesc, ca un copil... adulţii de multe ori sunt cei care, prin reacţiile şi comportamentul lor la dizabilitatea ta, te fac să crezi că eşti anormal, te fac să-ţi schimbi atitudinea faţă de tine însuţi. În ce mă priveşte, nu realizam că sunt foarte diferită. Eram destul de zbânţuită, mă urcam prin copaci, mergeam cu copiii la joacă, în câmp. Înainte de a merge la şcoală, am stat acasă, cu părinţii mei minunaţi, care mi-au fost alături mereu. Nu am frecventat gradiniţa pentru că aveam vederea slabă, de la naştere. Aveam nervul optic atrofiat. Apoi, părinţilor le-a fost recomandat să mă ducă
Prin clasa a şasea am realizat cu certitudine că trebuie să mă ţin de carte, de studii, asta trebuie să fac în continuare. Asta va fi salvarea mea, să învăţ. Doar astfel voi putea să-mi depăşesc condiţia şi să obţin ceva în viaţă. Eram foarte dornică să învăţ.
Eram disperată că nu mai pot citi cu ochii mei
Când eram
După absolvirea gimnaziului, am mers la liceu,
Pentru prima dată singură în stradă
În perioada liceului, am început să fac experimente cu mine. Mi-am luat inima în dinţi şi am ieşit pentru prima dată în oraș singură, neînsoţită, în locuri necunoscute. Obişnuiam să urc în microbuz şi să mă las dusă... Numai aşa am reuşit să depăşesc frica de a ieşi în stradă singură.
Apoi am făcut Facultatea de Psihologie. Studenţia este până acum cea mai frumoasă perioadă din viaţa mea. Toţi mă întrebau miraţi: Tu înveţi la universitate?! Aveţi grupă specială? Nu, nu am avut aşa ceva. Am avut însă nişte colegi minunaţi, cu care învăţam împreună sau îmi înregistrau la dictafon cursul. În anul al doilea de facultate am reuşit să-mi cumpăr computer, la care acum am programe audio. Prin intermediul lor pot citi, pot transforma în MP3, pot citi ştiri online sau sta pe reţelele de socializare. Important e să vrei să faci ceva, că metode găseşti.
Facultatea, primele locuri de muncă…
În facultate am avut un profesor care la unul dintre cursuri ne-a spus: „Acceptarea duce la schimbare”. La început am luat-o ca pe un adevăr fundamental, pe care nu-l înţelegeam pe deplin... Spuneam că trebuie să mă accept, să lupt, să merg înainte, să depăşesc anumite lucruri... Apoi, intuitiv am început a înţelege, deşi nu eram de acord pe undeva că trebuie să mă accept aşa cum sunt. Până la urmă, având enunţul acesta în cap, am început să mă schimb. Pentru că, dacă nu te accepţi aşa cum eşti şi lupţi cu toate pe care nu le poţi schimba, începi să ai conflicte interioare mari... E trist când nu te poţi accepta aşa cum eşti. Da, ideea aceea auzită la curs a declanşat unul dintre cele mai importante procese de transformare a mea interioară, care, iată, a dus la acceptarea condiţiei mele.
A urmat apoi masteratul în Psihologie socială şi de familie. După care cele câteva locuri de muncă. Lucrez în calitate de psiholog de patru ani. În prezent, sunt
Faptul că sunt un om flexibil, tolerant, comunicabil, care-şi pune întrebări, poate prea multe uneori, mă va ajuta să merg mai departe, înainte, căci altă soluţie nu am. Să-mi plâng de milă nu este deloc plăcut. Uneori mai încetişor, alteori mai repejor, dar merg înainte.
Vreau să am familie, vreau să am copii
Chiar mă gândeam recent... timpul a trecut atât de repede, am deja vreo patru servicii la care am lucrat şi nici n-am observat când au trecut atâţia ani! Poate m-am implicat prea mult, ajungeam seara acasă şi tot la serviciu mă gândeam. M-am axat mult pe dificultăţile oamenilor cu care lucram, încercam să-i ajut. Şi un pic uitam de mine. Vreau să-mi fac o familie, vreau copii. Mi-ar plăcea să-i am. Vreau să mai fac anumite specializări.
Pot să fac tot ce vreau!
Visul meu e să mă simt în armonie cu mine însămi, îmi doresc ca totul ce voi face să fie în armonie cu starea mea interioară. Dacă mă voi simţi astfel, şi activităţile mele în exterior vor fi de succes.
Sunt mândră de mine că am făcut studii de psihologie, un domeniu care-mi place. Dar ştiţi pentru ce sunt cel mai mult mândră de mine? Pentru faptul căam izbutit să merg fără însoțitor în Olanda! Doamne, când mă gândeam că trebuie să pornesc la drum singură, aveam atâtea emoţii! Cum să ajung singurică în altă ţară!?... Am reușit totul - am schimbat două avioane, două trenuri, am luat taxiul de la aeroport spre hotel etc.
Acum sunt liberă! M-am acceptat aşa cum sunt. M-am eliberat de condiţia mea fizică şi sunt în stare să fac tot ce vreau, pentru că pot!
Acest articol face parte din campania „Vino cu mine, şcoala e şi pentru tine!”, desfăşurată de Ministerul Educaţiei, cu sprijinul UNICEF, şi are drept scop sensibilizarea opiniei publice privind incluziunea educaţională a copiilor cu dizabilităţi.
17.04.2026
20:17
557
Moldova, sâmbătă 18 aprilie 2026: cer mai senin, vânt în intensificare și ploi locale
17.04.2026
12:01
828
134 de elevi alolingvi, reuniți la Chișinău la Olimpiada Republicană de limba și literatura română
17.04.2026
09:18
796
Tot mai mulți tineri aleg catedra: deficitul de profesori se reduce semnificativ în anul de studii 2026-2027
17.04.2026
00:06
938
40 de elevi din toată țara, premiați la Olimpiada Republicană la limba și literatura rusă
16.04.2026
20:54
862
Vreme mai răcoroasă și ploi răzlețe în Republica Moldova, vineri 17 aprilie 2026
16.04.2026
20:12
642
Peste 400 de elevi-mentori își împărtășesc experiența în campania „Matematica de la egal la egal”
16.04.2026
19:54
747
MEC instruiește peste 160 de maiștri-instructori pentru creșterea calității învățământului dual din Republica Moldova
16.04.2026
12:52
899
VIDEO, FOTO // Memoria durerii la Mingir - Monument și plăci comemorative pentru cele peste 1.400 de victime ale foametei organizate
16.04.2026
12:35
804
Ministerul Educației pilotează o nouă metodologie de incluziune pentru copiii cu cerințe educaționale speciale în grădinițe
15.04.2026
21:00
895
Vreme schimbătoare în Republica Moldova, joi, 16 aprilie 2026
18.04.2026
08:23
115
Horoscopul zilei 18.04.2026
18.04.2026
02:42
472
Sam Altman își extinde imperiul de verificare a identității: proiectul World ajunge pe Tinder, la concerte și în marile platforme online
18.04.2026
01:01
488
OpenAI se desparte de Kevin Weil, Bill Peebles și șeful aplicațiilor enterprise, în timp ce închide proiectele Sora și OpenAI for Science
17.04.2026
22:05
476
Zoom se aliază cu World ID pentru a bloca impostorii AI din ședințele video
17.04.2026
22:04
525
Hackeri exploatează noile breșe Windows Defender BlueHammer, UnDefend și RedSun după publicarea codului pe GitHub
549
Rogobete anunță la Washington extinderea secțiilor ATI la 4.000 de paturi și un nou spital pentru mari arși în București
17.04.2026
20:17
542
Moldova, sâmbătă 18 aprilie 2026: cer mai senin, vânt în intensificare și ploi locale
17.04.2026
18:33
602
Anthropic lansează Claude Design, instrument AI pentru prototipuri și prezentări create rapid în browser
638
Piedone îl atacă pe șeful ANPC în scandalul panourilor despre cezariană: „Ați confundat sănătatea publică cu protecția consumatorului”
17.04.2026
17:25
594
Legea secretă a spionajului american, la un pas de expirare: Congresul se ceartă pe protejarea americanilor de supravegherea fără mandat
17.04.2026
16:44
595
Startupul Loop strânge 95 de milioane de dolari pentru o platformă AI care prezice și previne blocajele din lanțurile de aprovizionare
17.04.2026
16:06
1187
Se așteaptă noi IEFTINIRI ale petrolului. Iranul anunță redeschiderea COMPLETĂ a Strâmtorii Ormuz pentru toate navele comerciale
17.04.2026
14:34
939
Alexei Buzu, replică dură pentru Ion Ceban, care „nu poate contrui nimic”: „Să protestezi împotriva modernizării satelor din inima Capitalei este un gest cinic”
17.04.2026
12:47
789
Economia Republicii Moldova se consolidează în 2025 prin investiții record, sectoare-cheie în creștere și cerere internă robustă
17.04.2026
12:01
819
134 de elevi alolingvi, reuniți la Chișinău la Olimpiada Republicană de limba și literatura română
17.04.2026
10:49
802
Tânăr de 25 de ani, condamnat la 7 ani de închisoare pentru răpirea și violul unei femei de 66 de ani
17.04.2026
10:12
830
Escroc din Moldova a înșelat o femeie stabilită în Germania cu promisiuni de căsătorie și 40 000 de euro, fiind condamnat la 9 ani de închisoare
17.04.2026
10:08
741
15 ani de închisoare pentru tânărul din Criuleni care a încercat să-și ucidă fratele geamăn
17.04.2026
09:29
987
Maia Sandu, în dialog cu liderii lumii la Antalya Diplomacy Forum, la invitația lui Recep Tayyip Erdoğan
17.04.2026
09:18
784
Tot mai mulți tineri aleg catedra: deficitul de profesori se reduce semnificativ în anul de studii 2026-2027
17.04.2026
08:28
766
Horoscopul zilei 17.04.2026
17.04.2026
02:00
906
Cofondatorul Netflix Reed Hastings părăsește consiliul de administrație pentru a se dedica filantropiei
17.04.2026
01:10
915
Startupul de robotică Physical Intelligence promite un „creier” generalist pentru roboți, capabil să învețe din mers sarcini neantrenate explicit
17.04.2026
00:06
930
40 de elevi din toată țara, premiați la Olimpiada Republicană la limba și literatura rusă
16.04.2026
23:31
806
OpenAI își relansează Codex: agent AI care controlează desktopul, concurează frontal cu Claude Code de la Anthropic
Horoscopul zilei 18.04.2026
Sam Altman își extinde imperiul de verificare a identității: proiectul World ajunge pe Tinder, la concerte și în marile platforme online
OpenAI se desparte de Kevin Weil, Bill Peebles și șeful aplicațiilor enterprise, în timp ce închide proiectele Sora și OpenAI for Science
Zoom se aliază cu World ID pentru a bloca impostorii AI din ședințele video
1 MDL
1 EUR
20.16
1 USD
17.12
1 RON
3.96
1 RUB
0.22
1 UAH
0.39





Inapoi














