Poliția promovează leadership-ul sensibil la gen pentru manageri prin instruire inovatoare


Inspectoratul General al Poliției a organizat cea de-a treia sesiune a Programului „Gender Responsive Leadership”. Acesta este dedicat managerilor subdiviziunilor instituției, având scopul de a dezvolta abilitățile și competențele lor în domeniul leadership-ului sensibil la egalitatea de gen.
Pe parcursul sesiunii, managerii au prezentat concluziile sarcinilor anterioare. Ei au participat atât la activitățile practice, cât și la cele teoretice, inclusiv la un test despre principiile politicii de gen.
Prin aceste exerciții, participanții și-au îmbunătățit capacitatea de a integra perspectiva de gen în gestionarea echipelor. În plus, și-au îmbunătățit abilitatea de a lua decizii. Sesiunea a inclus intervenții susținute de coacheri locali și polițiști suedezi, oferind instrumente și strategii de comunicare și leadership adaptate situațiilor actuale ale instituției.
Această etapă reprezintă un pas important în elaborarea unui plan de acțiune personalizat pentru fiecare manager. Este menită să sprijine promovarea egalității de gen și dezvoltarea profesională continuă în cadrul Poliției. Toate acestea se desfășoară în contextul Proiectului „Suportul Suedez pentru Reforma Poliției din Republica Moldova”.
6 iunie 2025









































































