23:27:38 03.09.2025
Stiri

ATENȚIE, șoferi! Demarează operațiunea „Centura de siguranță”: Polițiștii vor verifica, timp de o săptămână, cum este respectată această regulă

Actualitate 06.03.2023 10:51 Vizualizări1401
ATENȚIE, șoferi! Demarează operațiunea „Centura de siguranță”: Polițiștii vor verifica, timp de o săptămână, cum este respectată această regulă IGP

Poliția din R. Moldova demarează luni, 6 martie, operațiunea „Centura de siguranță”, alăturându-se, astfel, unei acțiuni comune în toată Europa, „Seat Belt”, desfășurată de statele membre ROADPOL.

Timp de o săptămână, oamenii legii vor verifica utilizarea centurii de siguranță în timpul conducerii mijloacelor de transport, dar și prezența mecanismelor de transportare a copiilor.

Potrivit Poliției, în cazul unui accident rutier, centura de siguranță și mecanismele de transportare a copiilor pot salva viața celor din mașină.

Menționăm că încălcarea regulilor de folosire a centurii de siguranţă, a vestei de protecție-avertizare fluorescent-reflectorizantă, a sistemului de reținere pentru copii şi a căştii de protecţie a motociclistului este pedepsită în R. Moldova cu amenzi de la 22 500 la 30 000 de lei și cu 3 puncte de penalizare.

ROADPOL amintește, cu referire la statisticile din întreaga lume, mai mult de jumătate dintre pasagerii uciși în accidente rutiere nu își puseseră centura de siguranță.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte