Noi DETALII în dosarul S.A. „Mioara” de la Bălți, de pe urma căruia statul a fost păgubit cu 80 de MILIOANE de lei. În spatele acestui caz de spălare de bani se află o femeie, care a transferat la o bancă din România 1,5 milioane de euro
3047
O persoană cu funcție de răspundere în cadrul S.A „Mioara” de la Bălți riscă să fie arestată, după ce ar fi pus la cale o schemă de spălare de bani, rezultată din însușirea a 75,11% din patrimoniul deținut de stat în cadrul societății de acțiuni. Statul ar fi fost prejudiciat cu circa 80 de milioane de lei, iar oamenii legii au acumulat mai multe probe în rezultatul celor zece percheziții efectuate joi, 22 februarie, în acest dosar.
Potrivit Centrului Național Anticorupție (CNA), de la domiciliul bănuitei au fost ridicate trei telefoane mobile, un server de stocare a informației, un stick de memorie, o mapă cu documente aferente tranzacțiilor, dar și contractele prin care au fost înstrăinate bunurile S.A. „Mioara”.
Anterior, a fost identificată suma de 1 500 000 de euro, transferată de bănuită, în tranșe mici (sub limita de raportare), pe un cont dintr-o bancă din România.
Citește și: Percheziții de amploare într-un dosar de spălare de bani. O persoană a dat un tun financiar de 80 de MILIOANE de lei, după ce și-a însușit ilegal 75% la sută din activele statului deținute într-o fabrică din nordul R. Moldova
Astăzi, procurorii urmează să decidă în privința arestării preventive a persoanei reținute.
Amintim că CNA cercetează, cu suportul Serviciului Prevenire și Combatere a Spălării Banilor (SPCSB), implicarea unui grup de persoane cu diverse funcții în cadrul S.A. „Mioara” din municipiul Bălți într-o schemă de spălare de bani.
Potrivit probelor acumulate, bunurile societății, constituite dintr-un complex de construcții de producere și un teren de 8 ha, au fost însușite de un grup de persoane care ulterior au efectuat tranzacții încrucișate și au încheiat împrumuturi păguboase.
Deși faptele de însușire a proprietății statului R. Moldova au fost constatate prin decizie definitivă și irevocabilă a Curții Supreme de Justiție în anul 2016, grupul de persoane a intrat în proprietatea bunurilor imobile, o parte din care au fost înstrăinate în schimbul a circa 80 de milioane lei, bani de care urma să beneficieze statul.
17.01.2023
15:37
04.11.2022
13:21
01.11.2022
10:05
30.06.2022
14:58
02.02.2022
16:30
21.03.2018
09:02
26.02.2016
09:27
22.10.2015
09:30
21.10.2015
20:01
19.06.2015
11:13
15.05.2015
11:57
17.03.2015
14:18
24.06.2026
16:02
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:38
24.06.2026
15:27
24.06.2026
15:25
24.06.2026
15:17
24.06.2026
12:43
24.06.2026
12:41
24.06.2026
11:59
24.06.2026
08:17
23.06.2026
21:00
23.06.2026
19:52
23.06.2026
17:03
23.06.2026
16:59
23.06.2026
14:40
23.06.2026
14:10
23.06.2026
14:05
Elevii mutați în urma reorganizării școlilor vor primi câte 1.000 de lei lunar timp de doi ani
Guvernul asigură transport gratuit pentru profesorii și elevii afectați de reorganizarea școlilor
Guvernul a lansat „Turism 2029”, program de 618 milioane lei pentru dezvoltarea turismului și crearea a 5.000 de locuri de muncă până în 2029
















