06:40:22 01.03.2026
Stiri

Lista bolilor RARE va fi actualizată într-o lună: În R. Moldova NU există un Program Național de Control al Bolilor Rare

Social 13.12.2019 15:23 Vizualizări1618
Lista bolilor RARE va fi actualizată într-o lună: În R. Moldova NU există un Program Național de Control al Bolilor Rare

Lista bolilor rare din R. Moldova urmează să fie actualizată în decurs de o lună, iar autoritățile își propun să elaboreze un Program Național de Control al Bolilor Rare.

Ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu, a creat astăzi un grup de lucru care, pe lângă actualizarea listei respective, va avea sarcina de a evalua costurile pentru tratament și diagnostic și a revizui formularul de raportare a bolilor rare.

Pe moment, în R. Moldova nu există un Program Național de Control al Bolilor Rare, o listă exhaustivă a bolilor rare, o planificare financiară corelată cu necesitățile pacienților cu boli rare sau un Plan de acțiuni privind screening-ul și prevenirea bolilor rare.

„Pacienții cu boli rare nu trebuie să sufere deoarece sistemul de sănătate nu poate răspunde la necesitățile acestora. Vom solicita și suportul Organizației Mondiale a Sănătății, pentru a realiza politici bazate pe dovezi și expertiză internațională în acest domeniu”, a declarat ministrul Dumbrăveanu la ședința în cadrul căreia s-a pus în discuție subiectul bolilor rare.

Menționăm că în R. Moldova trăiesc circa 1 200 de pacienți cu diverse boli rare, cei mai mulți dintre care sunt copii.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
28.02.2026 08:01 672 Horoscopul zilei 28.02.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.20 1 USD 17.12 1 RON 3.97 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte