Stiri

Încă un CUTREMUR în politica românească. A FOST ARESTAT. Anunţul de ultimă oră al procurorilor

Anticorupție 07.01.2014 22:51 Vizualizări1764
Încă un CUTREMUR în politica românească. A FOST ARESTAT. Anunţul de ultimă oră al procurorilor

Deputatul român Gheorghe Coman, arestat preventiv pentru fapte de corupţie, a fost oprit în trafic de către poliţişti, în apropiere de oraşul Urziceni, în timp ce se îndrepta spre Buzău, şi adus la sediul Poliţiei Române din Capitală, urmând să fie încarcerat.

Surse din Poliţie au declarat pentru MEDIAFAX că Gheorghe Coman a fost oprit, marţi seară, în trafic de poliţişti, în apropiere de Urziceni, şi a fost adus sub escortă la sediul IGPR din Capitală, urmând să fie încarcerat, cel mai probabil, într-un arest al Poliţiei Capitalei.

Curtea Supremă a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a deputatului Gheorghe Coman. După ce Curtea va trimite minuta către instanţa de executare, pe numele deputatului va fi emis un mandat de arestare. În general, această procedură durează câteva ore, astfel că deputatul ar putea fi încarcerat în această noapte.

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) au cerut marţi completului de cinci judecători ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie ca deputatul Gheorghe Coman, acuzat de folosirea influenţei funcţiei de conducere din partid şi prins în flagrant luând mită, să fie arestat preventiv.

La recurs, unul dintre procurorii DNA a susţinut în instanţă că atunci când a fugit de la locul flagrantului, deputatul Gheorghe Coman l-a acroşat cu maşina pe denunţătorul care i-a dat banii şi a lovit autovehiculul în care se afla echipa DNA.

„Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul teritorial Ploieşti au solicitat arestarea preventivă a inculpatului Coman Gheorghe, deputat în Parlamentul României şi preşedinte al organizaţiei judeţene Buzău a unui partid, în prezent suspendat din această funcţie, în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de folosire a influenţei de către o persoană care deţine o funcţie de conducere într-un partid, în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite", a arătat DNA, într-un comunicat de presă.

Gheorghe Coman declara, la ieşirea de la DNA, că nu a luat bani şi că va colabora cu procurorii.

Plenul Camerei Deputaţilor a aprobat, prin vot secret cu bile, solicitarea Ministerului Justiţiei privind încuviinţarea arestării preventive a deputatului Gheorghe Coman, fiind întrunite 190 de voturi în favoarea solicitării procurorilor. La şedinţa de plen, Gheorghe Coman nu a fost prezent pentru a-şi prezenta punctul de vedere.

Gheorghe Coman a fost votat deputat pe listele PPDD, iar în martie s-a mutat la PC. El a fost ales preşedinte PC Buzău săptămână trecută.

Conducerea PC a hotărât suspendarea deputatului Gheorghe Coman din calitatea de membru al partidului, până la clarificarea situaţiei acestuia în justiţie.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 16.08.2026 16.08.2026 12:54 500 Horoscopul zilei 16.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.98 1 USD 17.32 1 RON 3.81 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri