Ghimpu s-a adresat tinerilor UNIONIȘTI: „Candidatura mea la Președinția R. Moldova este legătura dintre generația Independenței și generația Unirii”
1219
Liderul Partidului Liberal (PL) și candidatul formațiunii pentru funcția de președinte al R, Moldova, Mihai Ghimpu, le-a adresat o scrisoare deschisă tinerilor unioniști din stânga Prutului. Potrivit liberalului, generația din care face parte a obținut alfabetul latin, limba română, tricolorul și Independența, dar nu a reușit să înfăptuiască Unirea celor două state românești.
„Nouă nu ne-a reușit, pentru că eram puțini. Campania electorală prezidențială care ne așteaptă este cel mai bun prilej pentru a populariza, a discuta și propune publicului idealurile noastre comune. Vor fi săptămâni cruciale care ne așteaptă. Va trebui să le folosim la maximum. Promovarea Unirii și a unionismului în această campanie prezidențială, inclusiv în perspectiva alegerilor parlamentare din 2018, trebuie să fie un scop comun. Singurul și cel mai important dintre ele. Ca singurul candidat unionist care va participa la această bătălie, vă cer să continuați această luptă. E o luptă în care nu persoanele sunt cele mai importante, ci Idealul. Idealul pe care ni-l dorim cu toții”, precizează Mihai Ghimpu.
Mai jos găsiți scrisoarea integrală:
Scrisoare către tinerii mei prieteni unioniști
Dragi unioniști,
Vă scriu acest mesaj în calitate membru al unei generații care s-a ridicat împotriva „Imperiului Răului” și a cerut alfabet latin și limba română, tricolor, libertate și independență. Am obținut independența R. Moldova. O parte dintre noi am dorit atunci mai mult, am fi dorit să mergem până la capăt - să facem Unirea. Nouă nu ne-a reușit, pentru că eram puțini. Nu mai are rost să discutăm acum cauzele acestui eșec: lipsa noastră de unitate, teama unora, contextul internațional, presiunile Moscovei, lipsa de hotărâre a celor care au condus Republica Moldova etc. Aceasta este deja istorie.
Dacă a avut însă un merit generația care a adus independența este că, indiferent unde a activat, în politică, la Uniunea Scriitorilor, în Academia de Știință, în instituțiile de învățământ, în institute de cercetare a reușit să ducă mai departe și să mențină vie flacăra unionismului și a Unirii. Nu am lăsat-o să se stingă și, la lumina ei și la căldura acestui ideal, a apărut generația voastră. A doua generație unionistă din R. Moldova și România. O generația care trebuie să reușească ceea ce noi nu am dus la bun sfârșit.
Acesta este motivul principal pentru care vă scriu.
Dragi unioniști,
V-ați constituit în diverse organizații și ați început o amplă campanie de informare a cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului despre beneficiile Unirii. Activismul vostru este de lăudat, la fel entuziasmul și dorința de a împlini un ideal sfânt. Problema este ce faceți/facem mai departe?
Oricât de mult am vrea, nu putem ignora bătălia politică. Fără politică unionistă nu se poate, așa cum nici politica unionistă nu poate fi eficientă fără susținerea celor din sate și orașe, din presă, de la televiziuni, din spațiu public, de pe Facebook și Twitter.
Campania electorală prezidențială care ne așteaptă este cel mai bun prilej pentru a populariza, a discuta, și propune publicului idealurile noastre comune. Vor fi săptămâni cruciale care ne așteaptă. Va trebui să le folosim la maximum.
Promovarea Unirii și a unionismului în această campanie prezidențială, inclusiv în perspectiva alegerilor parlamentare din 2018 trebuie să fie un scop comun. Singurul și cel mai important dintre ele.
Ca singurul candidat unionist care va participa la această bătălie, vă cer să continuați această luptă. E o luptă în care nu persoanele sunt cele mai importante, ci Idealul. Idealul pe care ni-l dorim cu toții.
Dragi unioniști,
Un Președinte unionist nu este cel care spune, pasiv, că votează „da” la un referendum pentru Unire. Un Președinte Unionist nu e cel care spune că „ne vom uni cu România în interiorul UE”. Un Președinte unionist nu este cel care spune că „vom discuta despre Unire atunci când vor fi condițiile ideale”.
Cei care vorbesc așa sunt falși unioniști, unioniști de conjunctură, „unioniști la rezultat” - cum scria cineva dintre voi pe Facebook.
Un Președinte unionist NU este cel care asistă pasiv la evoluția evenimentelor și nu face nimic pentru ca să pregătească Unirea.
Un Președinte unionist NU se scuză că „nu sunt condiții favorabile”. Un Președinte unionist înțelege că niciodată condițiile pentru Unire nu vor fi nici favorabile, nici ideale. NOI trebuie să creăm aceste condiții. NOI trebuie să le facem favorabile. Niciodată nu ne va oferi cineva Unirea pe tavă, așa cum nu a oferit-o nici strămoșilor noștri care au făcut Unirea Mică de la 1859 sau Unirea Mare din 1 decembrie 1918. Pentru un Președinte unionist, singura soluție este integrarea în UE prin Unire cu România.
Unirea va trebui să o luăm singuri! Un Președinte unionist este cel care pregătește Unirea, în interior și în exterior, și luptă ca să obțină majoritatea în Parlament pentru a se face Unirea în 2018.
Dragi unioniști,
În această bătălie trebuie să fim împreună. Umăr la umăr. Am adus împreună cu mine istoria unei familii întregi, care a luptat și luptă pentru reunire de jumate de secol. Am în spate o carieră politică de 30 de ani, de luptă pentru alfabet latin și limba română, tricolor, libertate și independență, istorie românească și Unire. O luptă de 30 de ani are și suișuri și coborâșuri. Are și lumini și umbre. Politica este arta posibilului, și, din păcate, foarte multe lucruri nu erau posibile atunci când noi am încercat să le împlinim.
Candidatura mea la Președinția Republicii Moldova este legătura dintre generația Independenței și generații Unirii - adică generația Dumneavoastră!
Indiferent însă cum ne privim unii pe alții, avem mult mai multe lucruri în comun decât lucruri care ne despart. Să nu uităm asta niciodată.
În această bătălie comună pentru Unire nu avem nimic de pierdut. Avem însă totul de câștigat! Să facem din alegerile prezidențiale un pas decisiv pentru atingerea obiectivului nostru comun, UNIREA tuturor românilor într-o Țară mare, prosperă și sigură!
Așa să ne ajute Dumnezeu!”.
18.11.2025
17:36
1910
Dodon „înfige un cuțit în spate” Ucrainei, după ce ani la rând a evitat să condamne RĂZBOIUL sângeros pornit de Putin. Cercetat în mai multe dosare PENALE, socialistul e preocupat de corupția din Ucraina și cere RUPEREA relațiilor cu Kievul
18.10.2025
18:55
8699
ULTIMA ORĂ // S-a ales praful din ,,patrioții" Moscovei în R. Moldova. Voronin îi aplică lovitura de grație lui Dodon, după ce în plină campanie a dezvăluit că socialistul ar fi luat 860 de mii de euro de la Plahotniuc
16.10.2025
18:31
7422
Partidul lui Ion Chicu se DEZINTEGREAZĂ? Unul dintre greii formațiunii părăsește PDCM
30.09.2025
15:38
9423
VIDEO // „Patriotul” Dodon, foc și pară după ce a PIERDUT lamentabil parlamentarele. Acesta s-a RĂSTIT la un jurnalist din România, pentru că a vrut să ia o declarație în ROMÂNĂ de la Starîș: „Continuați în RUSĂ, lasă-i să învețe, le va trebui”
29.09.2025
12:53
7407
Așa-zisul bloc patriotic se DESTRAMĂ? La mitingul de „amploare” anunțat au participat în jur de 200 de oameni și a durat ZECE minute. Socialistul, după ce PAS și-a asigurat din nou MAJORITATEA parlamentară: „Poporul se trezește”
26.09.2025
21:23
6099
Lovitură dură pentru Șor. Partidul ,,Moldova Mare" condus de Victoria Furtună a fost EXCLUS din cursa parlamentară
26.09.2025
16:35
10407
VIDEO // Cu LACRIMI în ochi, Chirtoacă îi îndeamnă pe colegii săi din PL să voteze cu PAS la alegerile de duminică: „Având în vedere circumstanțele actuale nu aș vrea să distrugem și următorii 25 de ani din istoria noastră prin alegeri greșite”
26.09.2025
15:44
5224
VIDEO // Dodon și Șor au bătut palma? Oligarhul condamnat anunță de la Moscova că va fi viitorul PREMIER al R. Moldova, după ce va înlăturat PAS de la putere
26.09.2025
13:59
5125
Așa-zisul bloc patriotic format la Moscova se DESTRAMĂ înainte de alegeri. Irina Vlah și oamenii săi, EXCLUȘI de pe LISTA parlamentară
26.09.2025
10:30
4795
VIDEO // Ilan Șor a dat COMANDA - rețeaua criminală, finanțată de la Moscova, MOBILIZATĂ să lucreze pentru așa-zisul bloc patriotic al lui Dodon, Tarlev, Vlah și Voronin. Activiștii lui Șor sunt REVOLTAȚI: „Nu voi vota pentru acești pede...”
21.11.2025
18:13
46
Vladimir Bolea subliniază progresele Moldovei în calea aderării la UE la conferința din București
21.11.2025
17:32
291
SUA oferă Ucrainei un nou set de garanții de securitate inspirate din principiile NATO, valabile timp de zece ani
21.11.2025
17:23
353
O nouă LOVITURĂ pentru gruparea Șor: postul GRT din Găgăuzia, devenit un instrument în mâinile condamnatului Ilan Șor, ar putea fi ÎNCHIS
21.11.2025
17:03
233
Mesaj de ULTIMĂ ORĂ transmis de Nicușor Dan de la București: „Extinderea Uniunii Europene către R. Moldova nu este un act de caritate, ci o investiție în securitate”
21.11.2025
16:19
314
„Nu este exclus să fie o tentativă de DESTABILIZARE”. Spicherul Igor Grosu cere să se facă lumină în cazul tentativei de trafic cu ARMAMENT
21.11.2025
16:18
283
Chișinău găzduiește experți internaționali la conferința „O singură sănătate” pentru securizarea globală a sănătății
21.11.2025
15:46
379
ANALIZĂ // Traficul cu ARMAMENT la frontiera moldo-română, o OPERAȚIUNE sub steag fals. Incidentul a fost alimentat de unii politicieni de la Chișinău, iar apoi exploatat de propaganda rusă
21.11.2025
15:39
561
Refuz ferm al Ucrainei și europenilor față de concesiile din planul SUA-Rusia pentru pace
21.11.2025
15:31
483
Noi REȚINERI în cazul traficului de ARME, muniții și dispozitive militare la hotarul R. Moldova cu România
21.11.2025
15:12
338
Elevii din școlile minorităților naționale vor primi nota maximă la română dacă dovedesc competențe avansate
21.11.2025
15:08
304
Republica Moldova și ONU colaborează pentru întărirea coeziunii sociale și dezvoltarea durabilă
21.11.2025
14:57
385
Consilier de rang înalt al Ucrainei dezminte susținerea planului de pace al administrației Trump
21.11.2025
14:53
335
Zelenski, dialog crucial cu liderii europeni despre planul american pentru Ucraina
21.11.2025
13:10
388
Maia Sandu discută cu Alain Berset și anunță prioritățile Moldovei la conducerea Consiliului Europei
21.11.2025
12:55
359
Alertă Europol: Copiii, recrutați de mafie prin jocuri video pentru misiuni violente și spionaj în Europa!
21.11.2025
12:37
491
Guvernul francez clarifică poziția față de declarațiile controversate ale generalului Mandon privind confruntarea cu Rusia
21.11.2025
12:17
387
Moldova și China deschid noi orizonturi educaționale și culturale printr-un parteneriat strategic
21.11.2025
11:59
352
Republica Moldova face pași importanți către integrarea completă în Erasmus+ și îmbunătățirea sistemului educațional național
21.11.2025
10:58
518
Washingtonul pune presiune pe Kiev pentru un acord de pace rapid, dar Ucraina rezistă concesiilor majore promovate de SUA și Rusia
21.11.2025
10:34
528
Planul de pace propus de Trump pentru Ucraina: Ce concesii ar putea cere Rusia?
21.11.2025
10:00
564
Plan controversat al SUA pentru pace în Ucraina: Regiuni cheie cedate Rusiei și restricții pentru Kiev
21.11.2025
07:54
447
Horoscopul zilei 21.11.2025
21.11.2025
07:34
525
Zelenski: Rolul crucial al SUA în asigurarea unei păci demne între Ucraina și Rusia
21.11.2025
06:22
612
Valurile investițiilor în apărare nu se opresc, indiferent de potențiale acorduri de pace pentru Ucraina
20.11.2025
23:28
731
UE impune interdicții stricte asupra voiajelor turistice către Rusia în cadrul noului pachet de sancțiuni
Vladimir Bolea subliniază progresele Moldovei în calea aderării la UE la conferința din București
SUA oferă Ucrainei un nou set de garanții de securitate inspirate din principiile NATO, valabile timp de zece ani
O nouă LOVITURĂ pentru gruparea Șor: postul GRT din Găgăuzia, devenit un instrument în mâinile condamnatului Ilan Șor, ar putea fi ÎNCHIS
Mesaj de ULTIMĂ ORĂ transmis de Nicușor Dan de la București: „Extinderea Uniunii Europene către R. Moldova nu este un act de caritate, ci o investiție în securitate”
1 MDL
1 EUR
19.75
1 USD
17.15
1 RON
3.88
1 RUB
0.21
1 UAH
0.41




Inapoi














