08:27:01 19.05.2025
Stiri

Doi polițiști de la Ciocana s-au apropiat de o persoană, au imobilizat-o și i-au spus că e anunțată în căutare: După ce ar fi luat mită, au uitat de „misiune”

Actualitate 12.06.2023 16:53 Vizualizări2423
Doi polițiști de la Ciocana s-au apropiat de o persoană, au imobilizat-o și i-au spus că e anunțată în căutare: După ce ar fi luat mită, au uitat de „misiune”

Au imobilizat o persoană, i-au spus că e anunțată în căutare și că trebuie s-o ducă forțat la Poliție. Numai că cei doi oameni ai legii au „uitat” de acest lucru când ar fi luat mită de 400 de euro.

Procuratura Anticorupție (PA) anunță că a expediat în instanță dosarul pe numele a doi ofițeri de investigații din cadrul Inspectoratului de Poliție Ciocana, învinuiți de corupere pasivă.

„Potrivit denunțătorului și rezultatelor efectuării urmării penale, s-a stabilit că învinuiții, aflându-se în timpul orelor de muncă, au imobilizat denunțătorul sub pretextul aflării acestuia în căutare, având măsura de reprimare – aducerea forțată. Pentru a nu-l escorta la Inspectoratul de Poliție, unde eventual putea fi reținut, polițiștii au acceptat și primit de la denunțător mijloace bănești în sumă de 400 de euro”, anunță PA.

Învinuiții nu și-au recunoscut vina, iar cauza penală a fost trimisă pentru examinare în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

Dacă vor fi găsiți vinovați, polițiștii riscă închisoare de la 5 la 10 ani, cu amendă în mărime de la 300 000 la 400 000 lei şi cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții publice sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 7 la 10 ani.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte