22:34:12 12.06.2026
Stiri

DOC Politică de cadre în R. Moldova: Un actual viceministru, concediat din minister pentru PROTECŢIONISM, apoi avansat până la grad de GENERAL

Politică 19.08.2015 09:01 Vizualizări6975
DOC Politică de cadre în R. Moldova: Un actual viceministru, concediat din minister pentru PROTECŢIONISM, apoi avansat până la grad de GENERAL unimedia.info

Actualul viceministru de Interne, Ion Ţurcan, a fost concediat în septembrie 1995 pentru „depăşirea atribuţiilor de serviciu şi maltratarea ostilă a cetăţenilor”, acţiuni care au „denigrat” imaginea corpului de comandă al Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

Acest lucru reiese dintr-un ordin semnat de ministrul de Interne de atunci, C. Antoci.

Potrivit documentului, în acel an, Direcţia poliţiei judiciare a efectuat un control în baza plângerii cetăţeanului Valeriu Burlac şi a depistat faptul că trei angajaţi ai ministerului, printre care şi maiorul pe atunci Ion Ţurcan, colaborator al Serviciului de combatere a criminalităţii, l-au maltratat pe acesta ca să cedeze influenţa asupra unei firme din Cimişlia.

În urma investigaţiei, Ţurcan a fost demis.




Ulterior, Ţurcan a ocupat, începând cu anul 2000, funcţii importante în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, de unde a ieşit la pensie în 2007. Apoi, a revenit în minister după protestele din 2009 şi chiar a obţinut, cu scandal, gradul de general.

Ieri, un grup de veterani ai MAI au protestat împotriva faptului ca acesta să fie reconfirmat la şedinţa de astăzi a Guvernului în funcţia de viceministru de Interne.

Solicitat de Ziarul NAŢIONAL, Ion Ţurcan a declarat că protestatarii ar trebui să se ocupe de problemele veteranilor şi invalizilor, „nu să facă politica de cadre a ministerului”.

Totodată, Ion Ţurcan neagă „pe cuvânt de general” faptul că a fost concediat acum 20 de ani din MAI pentru protecţionism.

„Să fi avut aşa probleme, nu ajungeam conducător al celor mai importante subdiviziuni ale MAI şi în grad de general”, ne-a spus Ţurcan.

Viceministrul de Interne consideră că protestul a fost organizat de „cineva care vrea să se răzbune”, mai ales că în perioada anilor 2000-2006, când era responsabil de combaterea criminalităţii, susţine dânsul, au fost contracarate cele mai periculoase grupări criminale din R. Moldova. Iar când lupţi cu criminalii, nu primeşti buchete cu flori”.

Autor: Raisa Lozinschi
Stiri relevante
Top stiri
12.06.2026 08:28 498 Horoscopul zilei 12.06.2026
11.06.2026 08:28 698 Horoscopul zilei 11.06.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.09 1 USD 17.42 1 RON 3.83 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte