DOC // A părăsit acum trei săptămâni PD, iar acum s-a RĂZGÂNDIT. Cum explică un PRIMAR revenirea în echipa liderului BLAMAT Pavel Filip
3064
Facebook Primarul comunei Gălești, Nicolae Budu, anunța acum trei săptămâni că părăsește formațiunea lui Pavel Filip, alături de alți patru aleși locali din raionul Strășeni. Budu afirma că nu nu vrea să se mai implice în politică și din acest motiv a părăsit formațiunea. Acum, la trei săptămâni distanță, primarul s-a răzgândit, iar Partidul Democrat (PD) a anunțat revenirea acestuia în echipă.
Potrivit unui comunicat de presă al PD, Nicolae Budu își reafirmă sprijinul pentru echipa și conducerea PD.
„Reafirm sprijinul pentru echipa și conducerea PD, singura forță politică din țară capabilă să facă față crizei politice, sanitare și economice. Îmi declar atașamentul față de valorile PD: bunăstarea cetățenilor, direcția proeuropeană de dezvoltare a țării, integritatea teritorială și suveranitatea. Sunt conștient că PD rămâne o forță necesară pe scena politică, întrucât doar PD poate înclina definitiv și ireversibil balanța în favoarea unui stat european și democratic”, se arată în declarația primarului Nicolae Budu.
Alesul local declară că este „recunoscător președintelui Pavel Filip” pentru susținerea acordată raionului Strășeni și comunei Gălești în ultimii ani, pentru dezvoltarea localităților și bunăstarea oamenilor de aici.
Totodată, primarul condamnă practicile obscure și ilegale de constrângere, amenințare și intimidare a membrilor și susținătorilor PD, acțiuni care urmează a fi investigate de organele de anchetă. „Apreciez eforturile făcute în ultimii 2 ani de conducerea PD și de președintele Pavel Filip pentru reformarea și curățarea partidului de elementele toxice care existau și care știrbeau din imaginea membrilor corecți și profesioniști și din bunul nume al formațiunii”, se mai arată în declarația primarului.
De menționat că la finele lunii mai cinci primari din raionul Strășeni, inclusiv Nicolae Budu, dar și primarul de Pănășești, localitatea de baștină a ex-premierului Pavel Filip, anunțau că părăsesc PD.
Amintim că, la finele lunii mai, cinci primari ai PD din raionul Strășeni au anunțat, prin intermediul unei declarații, că părăsesc formațiunea condusă de Pavel Filip. Primarii Aliona Chircu (Greblești), Petru Răbdău (Rădeni), Mihai Cotelea (Codreanca), Nicolae Budu (Gălești) și Valeriu Bujoreanu (Pănășești) și-au argumentat plecarea prin faptul că PD nu ar avea „un program real de dezvoltare” pentru cetățeni. De partea cealaltă, Filip desclara atunci că „borsetka” ar fi ajuns și la Strășeni.
16.06.2021
10:53
30.11.2020
11:07
10.11.2020
10:39
09.11.2020
11:19
18.09.2020
12:13
11.08.2020
13:02
18.06.2020
10:26
19.05.2020
14:01
18.05.2020
20:49
18.05.2020
12:07
24.06.2026
20:50
24.06.2026
20:38
24.06.2026
19:49
24.06.2026
18:49
24.06.2026
17:59
24.06.2026
17:38
24.06.2026
17:34
24.06.2026
17:18
24.06.2026
16:02
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:38
24.06.2026
15:27
24.06.2026
15:25
24.06.2026
15:17
24.06.2026
12:43
24.06.2026
12:41
Vremea de joi, 25 iunie 2026, în Republica Moldova: soare, mai cald și vânt alert
Primarul Ion Ceban, interzis 5 ani în România, atacă proiectul Șoșoacă privind unirea cu Republica Moldova și invocă „atentat la valorile constituționale”
Rafinăria din Moscova rămâne închisă cel puțin jumătate de an după atacurile cu drone, iar Duma modifică taxele și subvenționează importurile pentru a acoperi penuria de combustibil
Mark Rutte merge la Casa Albă pentru a liniști tensiunile cu Trump înaintea summitului NATO din iulie


















