16:17:51 21.05.2025
Stiri

Detenție pe viață pentru tânărul de la Edineț care și-a omorât în bătaie concubina, vara trecută: Era drogat și băut la momentul comiterii crimei

Actualitate 03.04.2023 12:29 Vizualizări1499
Detenție pe viață pentru tânărul de la Edineț care și-a omorât în bătaie concubina, vara trecută: Era drogat și băut la momentul comiterii crimei

Tânărul de 32 de ani dintr-un sat al raionului Edineț își va petrece tot restul zilelor în închisoare.

Sentința a fost dictată la finele săptămânii trecute de către Judecătoria Edineț, sediul Central, acesta fiind recunoscut vinovat de omor săvârșit cu deosebită cruzime asupra unui membru de familie.

Potrivit Procuraturii raionului Edineț, crima a avut loc în noaptea zilei de 8 iulie 2022.

Bărbatul era sub influența alcoolului consumat și a substanțelor psihotrope, când a inițiat un conflict cu concubina sa. Acesta i-a aplicat victimei multiple lovituri cu pumnii, picioarele și cu un obiect dur peste diferite regiuni ale corpului până a omorât-o.

Expertiză judiciară medico-legală a stabilit că femeia avea 160 de leziuni corporale externe sub formă de echimoze, excoriații și plăgi contuze.

Inculpatul a pledat nevinovat și se află în arest preventiv până la intrarea sentinței de condamnare în vigoare.

Sentința poate fi contestată la Curtea de Apel Bălți.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte