12:21:33 22.06.2026
Stiri

Corupție la Căușeni: MII de lei pentru un document de privatizare

Anticorupție 11.08.2015 16:01 Vizualizări2600
Corupție la Căușeni: MII de lei pentru un document de privatizare

Specialista principală pe probleme de privatizare şi postprivatizare din cadrul Consiliului raional Căuşeni a fost condamnată pentru corupere pasivă.

Potrivit procurorilor, în luna mai curent, aceasta a cerut de la o persoană 2 200 de lei pentru perfectarea şi eliberarea documentelor de privatizare a unui imobil în orașul Căuşeni. Mai mult, inculpata a amenințat persoana că, în cazul în care nu va transmite suma pretinsă, va face tot posibilul ca aceasta să rămână fără spațiul locativ repartizat.

Recent, inculpata a fost condamnată la patru ani de închisoare, cu suspendare, dar va trebui să plătească și o amendă de 80 de mii de lei.

Sentinţa este cu drept de atac.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri
22.06.2026 08:05 301 Horoscopul zilei 22.06.2026
21.06.2026 07:53 725 Horoscopul zilei 21.06.2026
20.06.2026 08:16 1242 Horoscopul zilei 20.06.2026
19.06.2026 08:22 1305 Horoscopul zilei 19.06.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.22 1 USD 17.64 1 RON 3.86 1 RUB 0.24 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte