15:45:47 12.05.2025
Stiri

Condamnare pentru huliganism la bordul unei aeronave: Incidentul din avionul care venea de la Londra la Chișinău a împiedicat aterizarea în siguranță

Actualitate 12.05.2025 09:40 Vizualizări655
Condamnare pentru huliganism la bordul unei aeronave: Incidentul din avionul care venea de la Londra la Chișinău a împiedicat aterizarea în siguranță

Un bărbat de 36 de ani, acuzat de huliganism la bordul unui avion, a fost obligat să achite o amendă de 35 de mii de lei.

Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

Potrivit procurorilor din cadrul Procuraturii municipiului Chișinău, bărbatul se afla, pe 15 decembrie 2024, în jurul orei 12:40, la bordul cursei aviatice Londra - Chișinău. În momentul aterizării, el a provocat un conflict cu pasagerii și membrii echipajului, amenințându-i cu răfuiala fizică și adresându-le cuvinte necenzurate.

Acțiunile pasagerului recalcitrant a determinat căpitanul aeronavei să rateze aterizarea pe pistă, fiind nevoie de intervenția pasagerilor pentru a imobiliza făptașul.

După ce aeronava a aterizat, bărbatul a continuat să manifeste violență și a opus rezistență Poliției de Frontieră.

Inculpatul și-a recunoscut vina în fața instanței.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte