Celor de la FC Sheriff le-a trecut glonțul pe la ureche

Sport 04.10.2013 10:19 Vizualizări1699 Autor: Vitalie Hadei
Celor de la FC Sheriff le-a trecut glonțul pe la ureche fc-sheriff.com
Ricardinho și-a salvat echipa

Declarațiile optimiste ale jucătorilor și antrenorului Veaceslav Rusnac, făcute înaintea meciului cu Tromso, nu au coincis cu realitățile din teren, astfel FC Sheriff a reușit să smulgă un egal nesperat, scor 1-1. Tiraspolenii au rămas în 10 oameni la scorul de 1-0 pentru gazde, dar chiar și așa au reușit să egaleze cu trei minute înainte de final prin Ricardinho.

„Vispile” au ieșit timorate pe teren, chiar dacă au avut un ușor avantaj la capitolul posesie. Rusnac a aliniat un 11 ofensiv, cu un singur jucător la închidere și cu trei jucători de atac, dar acest lucru nu a contat prea mult. Titularizat pe banda dreaptă, Balima s-a zbătut degeaba și nu a reușit mare lucru. Cei de la Tromso au avut practic un singur șut pe poartă în minutul 64, șut care s-a transformat în gol. Peste nouă minute FC Sheriff a rămas în 10 oameni, după ce fundașul spaniol Melli a primit cartonaș galben, iar Veaceslav Rusnac deja se gândea ce explicații să dea patronului echipei.

Curios, dar după această eliminare tiraspolenii au început să joace mai bine și în minutul 87 brazilianul Ricardinho a marcat la colțul scurt din 7 metri.

Veaceslav Rusnac a fost mulțumit de rezultat, mai ales că echipa sa a reușit să egaleze fiind în 10 oameni. „Cred că Melli a fost eliminat prea ușor. Nu merita să i se acorde direct cartonașul roșu. Ne-am străduit să câștigăm meciul, dar nu a fost să fie. Tromso, așa cum am spus și înaintea meciului, e o echipă bună. Deocamdată nimic nu s-a schimbat în ceea ce privește echipele calificate în primăvara europeană. Tottenham este favorită la primul loc, iar FC Sheriff, Anji și Tromso se vor bate pentru locul doi”, a fost concluzia antrenorului.

În celălalt meci din Grupa K cei de la Tottenham au trecut cu 2-0 de Anji. După două etape Tottenham a acumulat 6 puncte, FC Sheriff – 2 puncte, iar Anji și Tromso au câte un punct.

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...