Câți bani au fost acumulați în acest an în bugetul de stat și de unde au venit cei mai mulți
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Câți bani au fost acumulați în acest an în bugetul de stat și de unde au venit cei mai mulți](/getimages/620x2000x2/large/b8af363269975104bb3588594f3256f4.jpg)
În primele cinci luni ale anului curent, veniturile generale la bugetul de stat au fost de circa 9,882 de miliarde de lei. Comparativ cu aceeași perioadă a anului 2015, veniturile generale au fost în scădere cu 0,92% .
Potrivit unui comunicat de presă al Minsterului Finanțelor (MF), la baza acestei scăderi sunt două cauze importante. Este vorba despre normalizarea ritmului de restituire a taxei pe valoare adăugată (TVA) și a accizelor în anul curent, care se execută zilnic, fără rețineri, ceea ce le asigură agenților economici condiții mai prielnice pentru desfășurarea activității.
În primele cinci luni, MF a rambursat în jur de 1,171 de miliarde de lei sau cu 388 de milioane mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent.
În anul curent, bugetul nu a primit profit de la Banca Națională a Moldovei, iar colectările administrate de Fisc, cât și cele de la Vamă, au crescut cu 1,255 de miliarde de lei.
Astfel, Serviciul Vamal a acumulat cele mai multe încasări. Valoarea acestora se ridică la peste 6,515 miliarde de lei, iar creșterea este de 11% sau aproximativ 648 de milioane de lei.
Veniturile administrate de Serviciul Fiscal de Stat s-au majorat cu mai mult de 15% sau cu 607 milioanei de lei.
Ca și în anii precedenți, cel mai mare aport la bugetul de stat este în luna martie care coincide cu perioada de raportare a veniturilor persoanelor fizice și juridice. În luna respectivă, suma colectărilor a înregistrat o creștere de peste 19%, ajungând la 1,42 de miliarde de lei.
![](/getimages/620x2000x2/large/aa0fcefcae97b4c4f777fd3f1392c24e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/4970c3b7746aab28de84fceba76be6ac.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/4b694ba8c23d71afcfb56827fe7a3399.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/fc28f3860667bebe7327f11721e6883b.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/8814ba73b40c52756b8e898c80c8dce6.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/d0e3b787fa6e3da41f23cb7758675cad.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/104d71de60d6bb94be5b1d2e89bc6c5f.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/92fea398bf0f2011c53b72661a4f13ba.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/78df474f0d0ac708ed1bda781dd880e2.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/63742f9ce567e9781ad9967625f764ef.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)