Brigăzile Al-Qassam dezvăluie pierderea contactului cu doi ostatici din cauza raidurilor israeliene în Gaza


Aripa armată a mișcării islamiste palestiniene Hamas, Brigăzile Ezzedin al-Qassam, a anunțat duminică, printr-un comunicat, că a pierdut contactul cu doi ostatici în orașul Gaza, din cauza raidurilor israeliene violente.
”Brigăzile Al-Qassam anunță că au pierdut contactul cu doi deținuți (...) în urma operațiunilor militare brutale și atacurilor violente în cartierele Tal al-Hawa și Sabra”, se precizează în comunicat.
Anterior, mișcarea islamistă a mai menționat pierderea contactului cu un ostatic israeliano-american, însă acel ostatic a fost eliberat la câteva zile după acea declarație.
La începutul conflictului, armata israeliană le-a cerut de mai multe ori palestinienilor să se deplaseze către sud. Vineri, premierul israelian Benjamin Netanyahu, a luat cuvântul la Adunarea Generală a ONU din New York, și a promis să "termine treaba" împotriva Hamas, în ciuda condamnărilor internaționale dure care au urmat intensificării ofensivei.
Pe 7 octombrie 2023, un atac în sudul Israelului a dus la moartea a 1.219 persoane, majoritatea civili, conform unui bilant întocmit de AFP pe baza unor date oficiale israeliene. Dintre cele 251 de persoane răpite atunci, 47 sunt încă ținute ostatici în Fâșia Gaza, iar 25 sunt considerate moarte de către armata israeliană.
Represaliile israeliene în Fâșia Gaza au provocat un număr de 66.025 de decese, majoritatea fiind civili. Aceste date sunt furnizate sunt furnizate de Ministerul Sănătății al Guvernului Hamas și sunt considerate de încredere de ONU.









































































