ANALIZĂ // Cum vrea Rusia să folosească DEZASTRUL sirian împotriva SUA
2349
Sursa: digi24.ro
Până în acest moment, în matematica avantajului strategic din conflictul sirian, Rusia pare a fi mânuit jocul cu cea mai mare abilitate, consideră Xander Snyder, analist din grupul de expertiză al publicației Geopolitical Futures, condusă de George Friedman.
Moscova a intervenit în Siria din două motive, este de părere Snyder:
1) ca să obțină destulă influență în zonă în așa fel încât să o poată canaliza apoi în negocierile cu SUA – celălalt gigant cu ascendent geostrategic în luptele năprasnice de pe frontul sirian - pe alte dosare de politică externă, în schimbul garantării unei pârghii de cooperare cu regimul lui Bashar al-Assad;
2) să păstreze la putere regimul Assad, poate într-o nouă „versiune”, astfel încât să poată folosi acest as din mânecă ori de câte ori are nevoie,
La ora actuală, provocarea cea mai mare a lui Bashar al-Assad, după ce a reușit să declanșeze retragerea jihadiștilor ISIS, este „eliminarea rămășițelor insurgenței sunnite”, inclusiv a unor grupări precum Hayat Tahrir al-Sham, care a preluat controlul în iulie asupra unei largi porțiuni teritoriale din provincia Idlib, unde Turcia are mari interese.
Cine, care, cum
Între timp, planul Rusiei capătă mai multă claritate dacă ne uităm în interiorul țării. Evenimentul care a ținut capul de afiș la Moscova săptămâna trecută a fost vizita istorică a regelui Salman al Arabiei Saudite. Vizita a fost prezentată atât de presa rusă, cât și de cea internațională ca fiind în primul rând un succes economic. Vladimir Putin și regele Salman și-au strâns mâna deasupra unui vraf de contracte de armament și de promisiuni investiționale mutuale. (Detalii AICI).
Concomitent cu întâlnirea faraonică Putin-Salman, pe alt meridian s-a petrecut o transformare de rol cel puțin interesantă: gruparea Hayat Tahrir al-Sham, în spatele căreia s-ar afla sponsorizări masive saudite și, până recent, unul dintre inamicii de prim rang ai Turciei, a escortat o delegație de ofițeri turci în Idlib, în timp ce forțele de recunoaștere de la Ankara au survolat teritoriul în vederea unei desfășurări militare de amploare.
Ambele mutări „ne indică faptul că saudiții ar putea fi dispuși să lucreze cu Rusia în Siria, exercitând presiuni asupra grupărilor radicale insurgente sunnite. În schimb, saudiții vor primi un ajutor financiar foarte necesar sub forma unor investiții. De asemenea, vor primi și asigurări că influența iraniană în Siria va fi una limitată. Desfășurarea Turciei în Idlib este modalitate de a realiza acest lucru”, crede Xander Snyder.
Analistul vede o aliniere pe termen scurt a Turciei, Arabiei Saudite și Iranului pe placul lui Vladimir Putin. Cele trei țări sunt în situația în care - vrând, nevrând - trebuie să coopereze în Siria.
A) Turcia trebuie să se extindă în Siria pentru a „elimina amenințările radicale sunnite” la granița sa, pentru a verifica puterea Iranului pe teritoriul sirian și pentru a menține slăbite pozițiile kurzilor sirieni în nord.
B) Iranul vrea să își consolideze puterea în Siria și Irak, spune Snyder. Pentru a face asta, trebuie să pună „lesă” grupărilor sunnite. Totodată, nu trebuie scăpate din privire și relațiile dintre SUA și Iran. Săptămâna trecută, mass-media internațională a scris că Donald Trump nu va certifica acordul nuclear internațional din 2015 încheiat de administrația Obama cu Iranul, pe motiv că nu servește intereselor americane de securitate. Dacă se va ajunge în acest punct, decizia va atrage după ea reimpunerea sancțiunilor la adresa Iranului și o reșapare a atmosferei tensionate în Orientul Mijlociu pe marginea programului nuclear iranian.
C) Arabia Saudită are un „instinct financiar” de a coopera, deoarece „are nevoie de toți banii pe care îi poate obține”. Totodată, saudiții au relații economice strânse cu Casa Albă. În luna mai, în cadrul unei vizite, Trump i-ar fi promis regelui Salman un pachet de arme în valoare de 110 miliarde de dolari. Iar zilele trecute, Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea a 44 de sisteme de apărare antirachetă THAAD către Arabia Saudită, a 360 de rachete de interceptare, a 16 stații mobile de controlul incendiilor și, nu în ultimul rând, a 7 radare THAAD, la un preț estimat de 15 miliarde de dolari, se arată într-un comunicat de presă al Pentagonului. Vânzarea, furnizată de giganții Lockheed Martin și Raytheon, mai include și 43 de camioane, generatoare, unități de energie electrică, echipamente de comunicații și întreținere, precum și infrastructură de instruire a personalului.
D) Cu cât mai profundă va fi influența Rusiei în Siria, unul dintre cele mai importante dosare ale Statelor Unite, cu atât va avea șanse să obțină potențiale concesii din partea Washingtonului în Ucraina.
Siria mai satisface, însă, pe agenda Kremlinului și un alt aspect: comerțul cu arme.
Rusia este al doilea cel mai mare exportator de armament din lume, după Statele Unite. Frontul sirian este și un teren de testare a armelor, arme care vor fi apoi vândute. Avioanele de luptă SU-30 și SU-35, elicoptere, rachete, sisteme electronice și arme de infanterie noi, au fost testate în premieră în războiul din Siria, după cum anunța în august Iuri Borisov, viceministru al Apărării de la Moscova.
Sursa: digi24.ro
28.03.2025
17:14
2217
VIDEO // „Partenerul strategic Rusia” vrea să DISTRUGĂ transportatorii din R. Moldova. Guvernul: „Din nou, fără motiv, Rusia lovește economic R. Moldova. De această dată, blochează transportatorii moldoveni”
12.03.2024
11:14
2276
Notă de PROTEST înmânată ambasadorului Rusiei la Chișinău: „Federația Rusă sfidează normele și principiile dreptului internațional și subminează suveranitatea și integritatea teritorială a R. Moldova”
08.02.2023
12:58
3738
Trei cetățeni ai R. Moldova au MURIT în urma cutremurelor devastatoare din Turcia. O mamă de 36 de ani și copiii ei minori au fost găsiți fără suflare sub dărâmături
26.04.2022
10:12
6961
VIDEO // Propagandiștii RUȘI nu mai ascund că ARMATA lui Putin are misiunea de a „elibera” Transnistria. „Un OBIECTIV principal al „operațiunii speciale” este deblocarea Transnistriei, aflată între Ucraina și R. Moldova. Problema va fi soluționată”
15.10.2021
09:41
18040
România întinde o mână R. Moldova, după ce Rusia a solicitat un preț EXORBITANT pentru gazele naturale: „România nu va abandona frații de peste Prut, nu va abandona niciodată R. Moldova în plină iarnă”
01.12.2020
10:11
3192
Rusia TRIȘEAZĂ când afirmă că retragerea trupelor GOTR din Transnistria ar putea duce la o „destabilizare” în zonă. De ce tace MAEIE? „Această instituție exprimă poziția unui fost lider politic respins de către cetățeni”
22.02.2019
12:00
4949
Nicolae Negru, despre noul dosar penal deschis de ruși pe numele lui Plahotniuc: „Acțiunea se înscrie, cu certitudine, în efortul de a influența alegerile din R. Moldova în folosul PSRM, adică al Rusiei”
30.01.2019
17:40
2829
GENEROZITATE // Starul Pink Floyd - misiuni de salvare a copiilor din zonele de conflict
28.01.2019
08:02
4066
Soros atacă China lui Xi şi Rusia lui Putin. Ce le reproşează miliardarul american
26.01.2019
10:01
4794
Drona Poseidon, „arma apocaliptică“ a Rusiei
24.01.2019
09:01
4000
Investiții masive în aur! Ce stat se pregătește pentru vremuri grele
20.03.2026
11:22
218
Maia Sandu discută cu ministra Muncii din Regatul Unit despre sprijinirea diasporei și conversia permiselor de conducere
20.03.2026
10:49
215
Curtea de Apel menține condamnarea șefului OT Ocnița al fostului PP „Șor” pentru finanțarea ilegală a partidului cu 1,66 milioane lei
20.03.2026
07:51
394
Horoscopul zilei 20.03.2026
19.03.2026
22:01
561
Traficul online generat de boți AI va depăși traficul uman până în 2027, avertizează șeful Cloudflare
19.03.2026
21:04
584
Meta mizează pe inteligența artificială pentru moderarea conținutului și renunță treptat la firmele externe
19.03.2026
20:41
592
Moldova se încălzește: vreme mai blândă vineri, 20 martie 2026
19.03.2026
19:36
602
Google introduce setarea „advanced flow” pentru sideloading de aplicații Android cu protecție suplimentară împotriva scam-urilor
637
Insulele Orkney, izolate de internet după avarierea cablului submarin; se așteaptă navă specializată pentru reparații
593
Facebook vânează influencerii de pe TikTok și YouTube cu oferte de până la 3.000 de dolari pe lună
19.03.2026
17:39
671
FBI închide site-urile grupării de hackeri pro-iraniene Handala după atacul devastator asupra companiei Stryker
19.03.2026
17:38
580
UNICEF extinde la nivel național programul „100 de povești citite”: 30.000 de cărți noi ajung în 1.200 de grădinițe pentru a încuraja lectura timpurie
19.03.2026
17:31
635
SUA cer companiilor să își blindeze sistemele Microsoft Intune după atacul în care hackeri au șters zeci de mii de dispozitive Stryker
19.03.2026
16:55
675
Anori, noul spin‑off X de la Alphabet, vrea să revoluționeze birocrația autorizațiilor de construcție și atrage 26 de milioane de dolari de la giganți imobiliari
19.03.2026
16:28
591
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în vizită la Fălești: proiecte de eficiență energetică și susținerea meșteșugurilor tradiționale
19.03.2026
15:58
638
Autoritățile americane de siguranță auto extind ancheta asupra software-ului Tesla Full Self-Driving în condiții de vizibilitate redusă
676
Chișinăul cere acces liber pentru jurnaliști în Zona de Securitate și anunță zboruri de aerofotografiere pentru actualizarea hărților naționale
19.03.2026
14:55
667
Uber se asociază cu Rivian pentru mii de robotaxiuri R2 autonome, într-un acord de până la 1,25 miliarde de dolari
19.03.2026
14:51
675
Șeful organizației teritoriale Hîncești a Partidului „Şor”, trimis în judecată pentru complicitate la finanțarea ilegală a formațiunii din fonduri ale unui grup criminal organizat
19.03.2026
14:46
761
Conferință la Comrat despre memoria istorică și războiul pentru apărarea independenței Republicii Moldova
600
4Chan ironizează amenda de 520.000 £ aplicată de Ofcom pentru încălcarea legii britanice a siguranței online
19.03.2026
14:21
642
Vicepremierul Osmochescu, în vizită strategică la Washington: noi proiecte economice, energetice și digitale cu Statele Unite pentru Republica Moldova
19.03.2026
14:10
717
Maia Sandu discută la Chișinău cu ministra italiană Marina Calderone despre cooperarea socială și sprijinul Italiei pentru parcursul european al Moldovei
19.03.2026
12:40
692
Maia Sandu, la Chișinău, despre Carta Socială Europeană: drepturile sociale, scut împotriva tentativelor de subminare a democrației în Moldova și în Europa
19.03.2026
12:24
632
Poliția își întărește pregătirea anticorupție și pe linia investigațiilor financiare
656
Politician local din York, vizat de deepfake-uri AI și sfătuit de poliție să își întărească securitatea acasă
Poliția de Frontieră va primi al treilea lot de echipamente de la Asociația Investitorilor din România
În amintirea tatălui meu, Petru Bogatu
Victor Chiriliă // Parteneriatul Strategic între R. Moldova și România pentru integrarea europeană a republicii noastre împlinește 10 ani
Nicolae Negru // „Eu, Filimon Boghiu…”
1 MDL
1 EUR
20.12
1 USD
17.53
1 RON
3.95
1 RUB
0.20
1 UAH
0.40



Inapoi














