Stiri

Alexandru Jizdan, despre plecarea unor colegi din PD: „Asta e reforma și CURĂȚAREA de care am avut nevoie și acest lucru a trebuit să se întâmple cu mult mai devreme”

Partide/Comunicate 08.05.2020 18:17 Vizualizări3161
Alexandru Jizdan, despre plecarea unor colegi din PD: „Asta e reforma și CURĂȚAREA de care am avut nevoie și acest lucru a trebuit să se întâmple cu mult mai devreme” Facebook
Juzdan, alături de Ruxanda Glavan, Oleg Sîrbu și Elena Bacalu

Secretarul general al Partidului Democrat (PD), Alexandru Jizdan, se declară liniștit după plecarea unor colegi din formațiunea condusă de Pavel Filip. Fostul ministru crede că în felul acesta PD „se curăță” și că acest proces ar fi trebuit să se întâmple mult mai devreme.

„Nu tot ce mișcă în politica moldovenească poate fi cumpărat și vândut, cu timpul vom scăpa de acest fenomen nociv și distrugător. Până atunci asistăm la diferite spectacole bine regizate, care nu fac altceva decât să știrbească din statutul unei funcții publice, să dezamăgească alegătorii și să demotiveze societatea. Este complicat să ai în partid oameni care aparent împărtășesc aceleași viziuni, care se manifestă drept adepți ai valorilor democratice și care parcă vor bine țării, dar care au cu totul altă identitate și joacă pentru alte interese”, a declarat Jizdan.

Citește și: VIDEO // Pavel Filip oferă DETALII despre plecarea celor patru deputați din PD: „La acest apel au aderat două structuri: organizațiile teritoriale Miami și Tel Aviv. Cei care au plecat din PD au pledat cel mai mult pentru alianța cu PSRM”

Acesta a precizat că e cu mult mai ușor când știi exact cine sunt acești oameni și cât costă: „Prin felul în care unii colegi din fracțiunea PD și-au justificat plecările înțelegem bine: asta e reforma și curățarea de care am avut nevoie și acest lucru a trebuit să se întâmple cu mult mai devreme. PD are un nucleu format din oameni devotați și profesioniști, care niciodată nu vor pune interesul personal mai presus de angajamentul asumat față de cetățeni, de corectitudine și omenie”.

Jizdan mai avertizează că oamenii nu uită trădarea. „Este alegerea fiecăruia dacă acceptă sau nu un compromis, cert este că oamenii nu uită și cei care schimbă viziunile și partidele, la fel cum ar schimba mașinile pe care le conduc, niciodată nu au inspirat prea multă încredere. Or fi ei șoferi buni, dar nu în echipa noastră. PD înseamnă unitate și oameni, oameni buni în toată țara, care știu ce avem de făcut”, a conchis sursa citată.

Amintim că deputații Vladimir Vitiuc, Violeta Ivanov, Elena Bacalu și Oleg Sîrbu au depus astăzi declarații la Secretariatul Parlamentului, prin care anunță că părăsesc fracțiunea parlamentară condusă de Dumitru Diacov și aderă la grupul „Pro Moldova”. În fracțiunea PD au mai rămas 17 parlamentari.

Majoritatea parlamentară PSRM - PD este formată în acest moment din 54 de deputați.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 05.07.2026 05.07.2026 13:26 352 Horoscopul zilei 05.07.2026
Horoscopul zilei 04.07.2026 04.07.2026 13:01 977 Horoscopul zilei 04.07.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.13 1 USD 17.64 1 RON 3.84 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri