12:49:31 21.12.2025
Stiri

Voronin BATE ȘAUA: „Tkaciuk, deocamdată, nu a scris cerere de plecare din partid”

Politică 05.06.2014 14:36 Vizualizări1067
Voronin BATE ȘAUA: „Tkaciuk, deocamdată, nu a scris cerere de plecare din partid”

La o săptămână după ce Mark Tkaciuk și-a depus mandatul de deputat, liderul PCRM, Vladimir Voronin, a comentat într-o emisiune TV cele întâmplate.

„Statutul partidului nostru presupune atât aderarea la partid, și la PCRM aderă mii de persoane, cât și părăsirea partidului. Mark Tkaciuk, deocamdată însă, nu a scris cerere pentru a pleca din PCRM”, a comentat Voronin în cadrul emisiunii „Preamoi Razgovor” de la Jurnal TV.

Vădit iritat de acest subiect, Voronin a refuzat să vorbească despre cauzele plecării din Parlament, precizând doar că această demisie nu are nicio legătură cu Vlad Plahotniuc, așa cum au încercat unii să sugereze.

„Cine știe, poate a obosit omul, poate are nevoie să se odihnească. Asta nu contează. Întrebați-vă dacă pe cineva din PCRM a deranjat plecarea lui Tkaciuk. Noi avem alte probleme”, a mai comentat Voronin.

Liderul comuniștilor a ținut să spulbere mitul precum că Tkaciuk ar fi ideologul PCRM. „Prostii. V-ați creat un mit și îl tot promovați. Noi toți suntem ideologi ai PCRM”, a spus Voronin.

Menționăm că surse din PCRM au declarat pentru Ziarul NAȚIONAL că Voronin insistă ca Tkaciuk, Grigore Petrenco și Iurie Muntean să scrie cereri de ieșire din PCRM.

Autor: Mariana Rață
Stiri relevante
Top stiri
21.12.2025 08:21 347 Horoscopul zilei 21.12.2025
20.12.2025 08:36 723 Horoscopul zilei 20.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.89 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte