22:45:09 16.12.2025
Stiri

Volkswagen intenţionează să lanseze 10 noi modele electrice până în 2026

Actualitate 18.04.2023 13:50 Vizualizări1474
Volkswagen intenţionează să lanseze 10 noi modele electrice până în 2026

Grupul auto german Volkswagen AG a anunţat marţi că, până în 2026, intenţionează să lanseze pe piaţă 10 noi modele electrice şi de asemenea că rămâne angajat faţă de piaţa din China, unde mărcile străine încep să piardă teren faţă de rivalii locali, transmite Reuters.

"Principiul nostru director este dezvoltarea în China, pentru China la viteză maximă", a declarat directorul general de la VW Passenger Cars, Thomas Schafer, cu ocazia Salonului auto de la Shanghai.

Volkswagen, cea mai vândută marcă de autoturisme pe piaţa din China în ultimele decenii, se numără printre mărcile străine de automobile care pierd teren pe cea mai mare piaţă auto din lume, în condiţiile în care rămân în urma rivalilor chinezi care lansează automobile electrice. De exemplu, în 2022, vânzările Volkswagen în China au scăzut cu 3,6% până la 3,18 milioane de vehicule, scrie Agerpres.

În luna februarie, producătorul chinez de automobile electrice BYD a devansat Volkswagen, devenind cea mai vândută marcă de autoturisme din China, pentru a doua lună la rând.

Cu ocazia prezentării sedanului electric ID.7 EV, Thomas Schafer a anunţat că Volkswagen intenţionează să lanseze 10 noi modele electrice până în 2026. Schafer a mai spus că producătorul german investeşte puternic în societăţile sale mixte din China pentru operaţiunile de design, producţie, cercetare şi dezvoltare.

Anterior, Volkswagen anunţa că intenţiona să scurteze perioada de timp necesară pentru lansarea pe piaţă a nor noi modele, de la patru ani în prezent până aproape de media de 2,5 ani din rândul rivalilor chinezi, parţial şi prin relocalizarea în China a activităţilor de cercetare şi dezvoltare pentru modelele chineze.

Marţi, a început la Shanghai cel mai mare salon auto din lume, Auto Shanghai 2023, unde constructori precum General Motors, BMW, Nissan, BYD Auto şi NIO au dezvăluit zei de noi modele de automobile electrice, lăudându-se cu încărcarea rapidă, navigaţia şi divertismentul prin satelit precum şi posibilităţile oferite de conducerea autonomă a automobilului.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
16.12.2025 08:32 565 Horoscopul zilei 16.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.84 1 USD 16.88 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte