08:14:34 06.07.2025
Stiri

VIDEO // Traian Băsescu, discurs în plenul Parlamentului European: „În loc să căutăm surse alternative de energie, am cumpărat cantităţi de gaze tot mai mari de la Gazprom, bani cu care Putin a modernizat amata masată la frontierele Ucrainei”

Actualitate 15.12.2021 09:37 Vizualizări3305
VIDEO // Traian Băsescu, discurs în plenul Parlamentului European: „În loc să căutăm surse alternative de energie, am cumpărat cantităţi de gaze tot mai mari de la Gazprom, bani cu care Putin a modernizat amata masată la frontierele Ucrainei”

„Trupele Armatei Ruse mobilizate la frontiera estică a Ucrainei au semnificaţia unei pregătiri pentru invazie, ca răspuns militar al Rusiei. Obiectivul este ocuparea estului şi sudului Ucrainei până la Gurile Dunării, până pe Braţul Chilia, realizându-se astfel legătura teritorială cu Crimeea ocupată, dar şi accesul direct la Dunăre”, a avertizat marți, în plenul Parlamentului European, fostul președinte al României, eurodeputatul Traian Băsescu.

În cadrul dezbaterilor la tema „Securitate de la frontiera de Est a Ucrainei”, Traian Băsescu a subliniat câteva soluții pe care trebuie să le întreprindă UE pentru a descuraja agresiunile Federației Ruse.

„Moscova solicită garanţii de securitate din partea SUA şi a NATO, precum că Alianţa Nord Atlantică nu se va extinde spre Est, în condiţiile în care, ca state independente şi suverane, Ucraina şi Georgia doresc acest lucru.

Declaraţia ministrului adjunct de externe Serghei Riabkov este edificatoare, citez, „Lipsa de progres în soluţionarea politico-diplomatică a acestei probleme va face ca răspunsul nostru să fie militar şi tehnico-militar”.

Trupele Armatei Ruse mobilizate la frontiera estică a Ucrainei au semnificaţia unei pregătiri pentru invazie, ca răspuns militar al Rusiei.

Obiectivul este ocuparea estului şi sudului Ucrainei până la Gurile Dunării (până pe Braţul Chilia), realizându-se astfel legătura teritorială cu Crimeea ocupată, dar şi accesul direct la Dunăre.

Uniunea ameninţă Rusia cu sancţiuni, iar Putin ar putea închide robinetul Gazprom.

În loc să căutăm surse alternative de aprovizionare cu energie, am cumpărat cantităţi de gaze tot mai mari de la Gazprom, bani cu care preşedintele Putin a modernizat amata care astăzi este masată la frontierele Ucrainei.

Trebuie să trimitem Ucrainei echipamente militare defensive;

Trebuie să consolidăm militar flancul estic al Uniunii Europene şi al NATO;

Trebuie să găsim treptat alternative la GAZPROM;

Germania trebuie să renunțe la darea în exploatare a gazoductului NORTH STREAM 2”, a declarat Traian Băsescu în Parlamentul de la Strasbourg.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte