VIDEO // ȘANTAJ: Au bătut un bărbat și l-au pus să semneze un document că le-ar datora o sumă mare de bani. Cum au fost reținuți infractorii

Au decis să facă bani „din nimic”, și-au găsit o victimă, au bătut-o și au impus-o să le dea 1 500 de euro.
Doi bărbaţi de 22 și, respectiv, 29 de ani din municipiul Chișinău au fost reținuți zilele trecute, fiind suspectați de șantaj.
Oamenii legii susțin că cei doi erau membrii unui grup criminal și, pe 15 iunie curent, s-au dus în satul Hârtop din raionul Cimişlia. Aceștia au luat la pumni un bărbat și, sub pretextul inventat precum că victima le este datoare cu o anumită sumă de bani, i-au cerut să semneze o recipisă prin care se obliga să le dea acestora 1 500 de euro.
Infractorii au fost reținuți în flagrant delict, în momentul când primeau de la victimă o parte din suma extorcată.
Aceștia aveau asupra lor mijloacele tehnice de comunicare, cei 500 de euro primiţi de la victimă sub controlul poliţiștilor și recepisa scrisă de către victimă.
Făptașii au fost reținuți și riscă închisoare de la 5 la 7 ani.










































































