17:25:55 08.06.2025
Stiri

VIDEO // Bărbatul luat pe sus de polițiști, în timp ce vindea miez de nucă pe o stradă din Chișinău alături de soția și copilul său, riscă o amendă de câteva MII de lei

Social 15.08.2019 15:57 Vizualizări1394
VIDEO // Bărbatul luat pe sus de polițiști, în timp ce vindea miez de nucă pe o stradă din Chișinău alături de soția și copilul său, riscă o amendă de câteva MII de lei

A ieșit în stradă să câștige câteva sute de lei, dar va trebui să plătească o amendă de mii de lei, după ce a fost luat pe sus de Poliție.

Bărbatul se afla ieri pe bd. Moscovei împreună cu copilul și soția și vindeau miez de nucă. Imaginile video în care acesta este bruscat de doi poițiști au circulat intens pe rețelele de socializare.

Astăzi, Direcția de Poliție a mun. Chișinău a explicat gestul polițiștilor prin faptul că aceștia erau în misiune și combăteau comerțul stradal neautorizat.

„Forțele de ordine s-au apropiat și de câteva ori au preîntâmpinat soții că este interzis comerțul în stradă, recomandându-le să-și comercializeze marfa în locuri special amenajate. Bărbatul a manifestat un comportament neadecvat și nu s-a supus cerințelor legale a polițiștilor, numindu-i cu cuvinte necenzurate și îmbrâncindu-i. Astfel, bărbatul a fost imobilizat și condus la sectorul de poliție, pentru documentare”, afirmă Poliția.

Băbatul a fost sancționat contravențional pentru desfăşurarea ilegală a activităţii de întreprinzător și riscă o amendă de la 1 500 la 4 500 de lei. Suma urmează să fie stabilită de instanța de judecată.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte