FOTO, UPDATE // Șeful „Sputnik Moldova”, instituție de PROPAGANDĂ a Kremlinului, EXPULZAT din R. Moldova. Acesta a primit INTERDICȚIA de a intra în R. Moldova în următorii ZECE ani
2807
UPDATE // Autoritățile R. Moldova au „toleranță zero împotriva știrilor false” și nu vor admite ca spațiul informațional al statului nostru să fie infestat cu propagandă, a comentat astăzi purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, expulzarea, în dimineața zilei de miercuri, a șeful de la „Sputnik Moldova”, Vitali Denisov, cetățean rus.
„Instituția din care făcea parte cetățeanul respectiv se ocupa constant cu atacuri informaționale, cu minciună, cu propagandă și dezinformare. Vom continua să protejăm interesele cetățenilor R. Moldova, depinde de fiecare dintre noi, de întreaga societate, indiferent de ideologia politică sau limba pe care o vorbim, să nu permitem nimănui să ne dezbine sau să ne slăbească statul prin intermediul propagandei și conținuturilor malițioase”, a afirmat Daniel Vodă într-un briefing susținut după ședința de astăzi a Guvernului.
UPDATE // Șeful de la „Sputnik Moldova”, Vitali Denisov, a fost declarat indezirabil pe teritoriul R. Moldova, deoarece reprezintă „un pericol pentru securitatea națională și ordinea publică”. Precizarea a fost făcută astăzi de către Inspectoratul General pentru Migrație din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, la puțin timp după ce Denisov a fost escortat la Aeroportul Internațional Chișinău și somat să părăsească de urgență R. Moldova.
„Un cetățean rus de 56 de ani, conform actului emis de către Inspectoratul General pentru Migrație, a fost declarat persoană indezirabilă în R. Moldova pentru o perioadă de zece ani. Potrivit procedurilor, persoana a fost îndepărtată sub escortă de pe teritoriul R. Moldova. Măsura de îndepărtare a străinului a fost dispusă în legătură cu implicarea acestuia în treburile interne ale R. Moldova, fapt care pune în pericol securitatea informațională a republicii noastre”, se arată într-un comunicat de presă al Inspectoratul General pentru Migrație.
Totodată, instituția a explicat în baza cărei legi a fost expulzat Denisov, șeful instituției de propagandă a Kremlinului.
„Conform art. 55 a Legii nr. 200/2010 privind regimul străinilor în R. Moldova, o persoană poate fi declarată indezirabilă dacă a desfășurat, desfășoară ori în privința acesteia există indicii temeinice că intenționează să desfășoare activități de natură să pună în pericol securitatea națională sau ordinea publică”, punctează Inspectoratul General pentru Migrație al MAI.
Șeful „Sputnik Moldova”, Vitali Denisov, instituție de propagandă a Kremlinului, a fost expulzat în această dimineață din R. Moldova. Ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au mers la domiciliul lui Denisov, cetățean al Federației Ruse, și i-au prezentat ordinul de deportare, comunică „Sputnik Moldova”.
Potrivit sursei citate, Vitali Denisov a fost urcat într-o mașină și dus direct la Aeroportul Internațional Chișinău.
„Sputnik Moldova” acuză că lui Denisov nici măcar nu i s-a permis să-și împacheteze lucrurile personale sau să-și ia animalele de companie.
Vitali Denisov a primit interdicția de intrare în R. Moldova pentru o perioadă de zece ani.
Despre expulzarea lui Denisov a fost informat și ambasadorul Rusiei la Chișinău, Oleg Vasnețov, scrie „Sputnik Moldova”.
Unul dintre principalii propagandiști ai Kremlinului, directorul general al grupului media „Rossiya Segodnya”, Dmitri Kiselev, a comentat expulzarea lui Denisov:„Politica distructivă a autorităților moldovenești depășește toate limitele relațiilor interstatale”.
Portalul Deschide.md l-a surprins pe Denisov la AIC, după ce a fost adus de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație.
Amintim că autoritățile R. Moldova a interzis site-ul sputnik.md, care promova interesele Moscovei. Decizia a fost luată pe 26 februarie 2022 de către directorul Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, la două zile după ce trupele ruse au invadat Ucraina.
„Se aprobă lista surselor cu conținut online care promovează informații ce incită la ură și război, în condițiile stării de urgență, aprobate prin Hotărârea Parlamentului: Sputnik.md, Gagauznews.md”, se arata în documentul semnat de directorul SIS. Chiar și așa, angajații de la „Sputnik Moldova” au continuat să activeze în R. Moldova. Aceștia își plasează știrile pe diferite rețele de socializare, în speță pe Telegram.
13.09.2023
15:59
2021
Kremlinul scoate la înaintare „artileria” grea, după ce șeful de la „Sputnik Moldova” a fost EXPULZAT din R. Moldova. Propagandista lui Putin anunță că Rusia urmează „să elibereze R. Moldova”
23.03.2023
10:14
2696
CINISM din partea Rusiei, după ce SIS a BLOCAT cinci portaluri afiliate Sputnik: „Autoritățile Moldovei au devenit parte a industriei de a denigra Rusia. Societatea e lipsită de informații obiective despre operațiunea militară specială”
17.06.2021
17:19
2215
Dodon anunță sosirea din Rusia a unui lot de vaccin „Sputnik V”, însă se ferește să spună despre câte DOZE de ser este vorba. Socialistul NU s-a vaccinat cu „Sputniukul” adus în luna aprilie
07.04.2021
11:53
11545
Premierul Ciocoi pune piciorul în prag în fața lui Dodon, care s-a înțeles cu rușii să procure 500 de mii de doze de „Sputnik V”. Autoritățile R. Moldova nu știu nimic nici despre donația de 120 de mii de doze, anunțată cu PATOS de socialist
25.03.2021
17:18
3691
Maia Sandu a solicitat ajutorul Federației Ruse pentru ca R. Moldova să aibă acces mai rapid la vaccinul „Sputnik V”
29.12.2020
15:57
2985
Igor Dodon se va VACCINA „numai cu vaccinul RUSESC”: „Situația la noi este mai GRAVĂ decât în Federația Rusă. Nu cred în vaccinurile fabricate în Occident. Ei au făcut repejor aceste vaccinuri, pentru a demonstra că au și ei”
23.11.2017
19:01
2313
Google VREA să scoată Sputnik și Russia Today din topul căutărilor. Moscova trece la amenințări
11.03.2017
15:01
3315
Principala sursă de propagandă a Kremlinului, ŞTIRE INCREDIBILĂ despre România!
19.03.2026
10:39
59
Peste 250 de joburi în energie, oferite la târgul de locuri de muncă organizat de Ministerul Energiei la MoldEnergy Expo 2026
214
Roboții triplează eficiența depozitului Decathlon, dar reaprind disputa despre viitorul locurilor de muncă în logistică
40
Roboții triplează eficiența depozitului Decathlon, dar reaprind disputa despre viitorul locurilor de muncă în logistică
66
Cofetăreasă din Wivenhoe, lăsată fără jumătate din vânzări după ce Meta i-a blocat conturile pentru o poză cu un tort
177
Tinerii din Guernsey, îngrijorați de influența manosferei și a algoritmilor asupra rolurilor de gen
265
Amazon lansează Alexa+, upgrade AI care face boxele Echo mai vorbărețe și mai interactive în Marea Britanie
19.03.2026
07:59
234
Horoscopul zilei 19.03.2026
19.03.2026
07:33
299
Chirurgii creează „plămân artificial” și salvează un bărbat care a trăit 48 de ore fără plămâni înainte de un dublu transplant
499
Cum a fost găsită, după ani de căutări, o fată abuzată sexual online, identificată datorită emblemei de pe uniforma școlară
18.03.2026
23:51
550
OCDE prezintă la Chișinău studiul privind crearea unor piețe energetice funcționale în Republica Moldova
18.03.2026
23:25
559
CEO-ul Nothing, Carl Pei, anunță sfârșitul aplicațiilor: smartphone-urile vor fi conduse de agenți AI care îți înțeleg intențiile
18.03.2026
23:11
474
Nvidia își construiește în liniște imperiul de networking care rivalizează cu afacerea de cipuri
18.03.2026
21:25
553
Directorul FBI confirmă: agenția cumpără din nou date de localizare ale americanilor, fără mandat, stârnind revoltă în Congres
18.03.2026
21:11
502
Vreme mai rece și cer predominant noros în Republica Moldova, joi, 19 martie 2026
18.03.2026
20:39
531
Șeful Patreon atacă „fair use-ul” invocat de companiile de AI și cere ca artiștii să fie plătiți pentru munca folosită la antrenarea modelelor
530
Interviurile cu inteligență artificială îi lasă pe tineri fără șansa la primul job?
18.03.2026
19:25
584
Maia Sandu: Incluziunea romilor este o obligație de respectare a demnității umane, nu o problemă de rezolvat
573
Mamă cere redeschiderea anchetei după moartea fiului într-o provocare online eșuată
18.03.2026
19:04
530
Microsoft ia la bord echipa startupului AI Cove, care își închide platforma de colaborare
18.03.2026
18:35
556
OECD lansează la Chișinău raportul privind piețe energetice funcționale și reforma întreprinderilor de stat în Republica Moldova
18.03.2026
18:17
578
Facebook își lansează propriul „Creator Fast Track” cu plăți garantate pentru a ademeni vedetele de pe TikTok și YouTube
18.03.2026
17:59
550
Concurs național pentru formarea formatorilor în educația multilingvă, lansat de UPSC și Ministerul Educației
18.03.2026
17:56
537
MEC lansează consultări publice pentru noua concepție a disciplinei „Economie” în licee
18.03.2026
17:28
593
Banca Mondială investește peste 15,5 milioane de lei pentru echiparea digitală a 290 de școli și grădinițe din țară
18.03.2026
16:01
635
Republica Moldova semnează un nou parteneriat cu Enabel pentru modernizarea energiei și accelerarea tranziției verzi
18.03.2026
14:59
697
Investitori francezi interesați de modernizarea infrastructurii feroviare, urbane și de apă din Republica Moldova
18.03.2026
14:50
629
Companii franceze pregătesc investiții în energia regenerabilă și modernizarea rețelelor din Republica Moldova
PROGRAM // Începe Reuniunea Teatrelor Naționale Românești: „La Chișinău vor veni TOATE Teatrele Naționale din Republica Moldova și România!”
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”
1 MDL
1 EUR
20.09
1 USD
17.40
1 RON
3.95
1 RUB
0.21
1 UAH
0.40


Inapoi














