Stiri

Premierul Chicu și echipa sa au primit REZULTATELE la testele pentru COVID – 19. Un medic de la IGSU, unde premierul prezida ședințele Centrului Unic de Comandă de gestionare a crizei, confirmat POZITIV

Politică 31.03.2020 21:13 Vizualizări3043
Premierul Chicu și echipa sa au primit REZULTATELE la testele pentru COVID – 19. Un medic de la IGSU, unde premierul prezida ședințele Centrului Unic de Comandă de gestionare a crizei, confirmat POZITIV

Premierul Ion Chicu și colegii săi din Guvern au fost testați astăzi pentru COVID – 19 la un laborator privat din municipiul Chișinău, care este omologat de Organizația Mondială a Sănătății. De asemenea, au fost testați și consilierii prim-ministrului, iar testele au fost negative, a declarat în această seară premierul Ion Chicu.

Premierul a explicat de ce s-a decis efectuarea testelor pentru COVID – 19 tocmai acum. „Până de curând făceam ședințele Centrului Unic de Comandă de gestionare a crizei provocate de virusul COVID – 19 la Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU). Zilele trecute, medicul de la IGSU a fost confirmat pozitiv pentru COVID – 19. Nu am intrat în contact direct cu el, dar probabil prin intermediul altor persoane. Din acest motiv s-a decis să efectuăm teste”, a explicat oficialul în această seară la o emisiune de la postul public de televiziune.

De asemenea, Chicu a dezvăluit de ce testele au fost făcute la un laborator privat, în contextul în care ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dubrăveanu, nu recomanda acest lucru, spunând că doar laboratorul ANSP este omologat de OMS.

„Testele au fost făcute din banii persoanali. Acestea sunt negative. De ce la un laborator privat? Pentru că nu am dorit să încărcăm laboratorul Agenției Naționale de Sănătate Publică (ANSP). Plus la asta, pentru a face acolo teste, e nevoie să ai simptome. Da, ministra Viorica Dumbrăveanu nu recomanda acum două-trei săptămâni laboratoarele private, pentru că testele nu ofereau corectitudine. Acum unele laboratoare achiziționează teste de unde luăm și noi”, a precizat Chicu.

Prim-ministrul a mai adăugat că fostul director al Spitalului Clinic Republican, Anatol Ciubotaru, nu a fost demis pentru că le-a făcut medicilor teste la COVID – 19 într-un laborator privat și nu la cel al ANSP. „La mijloc au fost alte motive”, a conchis Ion Chicu, fără a oferi alte detalii.

De menționat că în jur de 30 de persoane, inclusiv miniștri și consilieri ai premierului, au fost testați astăzi la infecția COVID - 19.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.11 1 USD 17.65 1 RON 3.84 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri