21:45:52 17.12.2025
Stiri

Premierul Chicu CRITICĂ dur votul comun PSRM - Partidul „ŞOR” - „Pentru Moldova” în privinţa Stadionului Republican. Terenul urma să fie acordat Ambasadei SUA: „Este o EROARE”

Actualitate 03.12.2020 17:41 Vizualizări3204
Premierul Chicu CRITICĂ dur votul comun PSRM - Partidul „ŞOR” - „Pentru Moldova” în privinţa Stadionului Republican. Terenul urma să fie acordat Ambasadei SUA: „Este o EROARE”
Prim-ministrul Ion Chicu susţine că nu e de acord cu votul deputaţilor PSRM - Partidul „ŞOR” - „Pentru Moldova” privind rămânerea Stadionului Republican în proprietatea statului, după ce în 2019 acest teren a fost promis Ambasadei SUA, care urma să-l cumpere și să construiască un nou sediu.

„Orice lege e lege. Dar consider că este o eroare să abrogi/modifici o lege, care vizează relațiile bilaterale între parteneri strategici. Această convingere a mea e valabilă pentru relațiile noastre cu toți partenerii strategici pe care îi are țara noastră. Cu SUA și alți parteneri strategici avem relații foarte bune și consider că decizia de astăzi a legislativului privind terenul de pe Tighina nu este una reușită.

Executivul s-a ghidat pînă acum de legea încă în vigoare și au fost efectuate mai multe activități cu caracter tehnic în comun cu partea americană", a scris Ion Chicu pe Facebook.
Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
17.12.2025 08:31 475 Horoscopul zilei 17.12.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.80 1 USD 16.84 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte