Trei case tradiționale țărănești din satele Butuceni și Morovaia, restaurate în cadrul unui proiect comun cu România, finanțat de UE
Trei case tradiționale țărănești din satele Butuceni și Morovaia din raionul Orhei au fost restaurate prin intermediul proiectului transfrontalier „Istorie și Muzică - valori ce ne reunesc”, finanțat în cadrul Programului Operațional Comun România - Republica Moldova 2014-2020 de Uniunea Europeană.
Pentru îmbunătățirea complexului muzeal istoric Orheiul Vechi din Republica Moldova, Uniunea Europeană a alocat suma de 698 912 euro.
Valoarea total a proiectului a fost de peste1,433 de milioane de euro, iar Uniunea Europeană a contribuit cu 1,229 de milioane, cu scopul de a conserva și promova patrimoniul cultural și istoric de pe ambele maluri ale Prutului.
În cadrul aceluiași proiect a fost renovată Casa Memorială „George Enescu” din Liveni, județul Botoșani. Un element inovator al proiectului a fost realizarea unui tur virtual interactiv 3d, oferind vizitatorilor o experiență digitală captivantă și detaliată a Casei Memoriale „George Enescu”. Scopul proiectului a fost nu doar restaurarea casei, ci și creșterea dezvoltării economice și a potențialului turistic în zona transfrontalieră.
Parteneriat între Banca Națională a Moldovei și Monetăria Statului din România pentru emiterea monedelor comemorative. Anca Dragu: „Ne propunem să realizăm proiecte de valoare, care să reflecte bogăția patrimoniului cultural al R. Moldova”
Singura PĂSTRĂVĂRIE din R. Moldova este în nordul R. Moldova: În șapte bazine sunt crescute anual până la 12 tone de pește. Antreprenorul, ajutat de stat să-și dezvolte afacerea
JO 2024, VIDEO // Arcașul Dan Olaru, debut de vis la Jocurile Olimpice. Pe ce loc s-a clasat în calificări: „Următorul duel îl voi avea pe 1 august. Deja îmi cunosc adversarul, pe care nu l-am întâlnit până acum”