07:36:53 17.06.2025
Stiri

Ziua Mondială a Inimii, marcată prin inaugurarea unui traseu în parc

Social 25.09.2013 17:05 Vizualizări1512
Ziua Mondială a Inimii, marcată prin inaugurarea unui traseu în parc maraton.info.ro

Ziua Mondială a Inimii va fi sărbătorită pe 25 septembrie și la Chișinău. Cu această ocazie, vor fi organizate mai multe evenimente sociale, menite să sensibilizeze populația asupra nevoii de a dona sânge. Unul dintre evenimente va avea loc la un centru comercial din capitală. Aici va fi amplasat un punct mobil de colectare a sângelui. Voluntarii sunt aşteptaţi de la ora 10.00 până la ora 17.00, pentru a dona „o picătură de viață”. Sângele este o sursă vitală în toate intervențiile chirurgicale la inimă.

Un alt eveniment va avea loc la Parcul „Valea Morilor” din capitală. Aici, cluburile „Rotary”, împreună cu Societatea Cardiologilor din Republica Moldova, vor lansa „Promenada Inimilor”. Este vorba despre un proiect de amenajare a unui traseu de trei kilometri în parc, pentru a încuraja persoanele de toate vârstele să facă mişcare.

Potrivit statisticilor, în Republica Moldova fiecare al optelea locuitor suferă de o boală cardiovasculară şi mai mult de jumătate din toate decesele înregistrate sunt provocate de aceste maladii.
În acest an, pentru prima dată Ziua Mondială a Inimii va fi marcată concomitent la Chişinău şi în 25 de oraşe din România.

Autor: Tatiana Scutaru
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte