01:03:42 12.09.2025
Stiri

Socialiștii își PROTEJEAZĂ colegii de alianță și din acest motiv tergiversează examinarea cererii lui Stoianoglo de a ridica imunitatea deputaților Jardan și Ulanov? „Pot avea loc negocieri, care i-ar determina pe anumiți deputați să nu voteze”

Actualitate 19.03.2021 17:22 Vizualizări2474
Socialiștii își PROTEJEAZĂ colegii de alianță și din acest motiv tergiversează examinarea cererii lui Stoianoglo de a ridica imunitatea deputaților Jardan și Ulanov? „Pot avea loc negocieri, care i-ar determina pe anumiți deputați să nu voteze”

Vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Sergiu Litvinenco, susține că demersul procurorului general de a ridica imunitatea deputatului Denis Ulanov trebuia examinat astăzi. Doar în cazul lui Petru Jardan, care nu a fost prezent la ședința Parlamentului, se putea de amânat examinarea demersului procurorului general, Alexandr Stoianoglo.

„Procurorul general a cerut astăzi ridicarea imunității și încuviințarea urmăririi penale în privința deputaților Petru Jardan și Denis Ulanov. Am văzut că s-a decis amânarea examinării demersurilor de către Comisia juridică numiri și imunități pentru ziua de mâine, iar votul să fie dat marți. Aceste cereri respectă în fond procedurile Regulamentului Parlamentului. Dar noi am avut și anterior astfel de situații, doar că examinarea cererilor aveau loc în ziua depunerii acestora. Înțeleg că dosarele trebuie analizate minuțios și persoana vizată trebuie să aibă posibilitatea să-și spună punctul de vedere. Dar în egală pot spune că noi nu suntem judecători, nu dăm verdicte de vinovăție. Noi ne uităm doar sub aspect extrinsec”, a precizat Litvinenco.

Acesta a mai adăugat că „imunitatea parlamentară nu este o licență de a fura”.

„Chiar și domnul Ulanov a spus că e gata să ofere explicații și că nu se ascunde după imunitate. Altfel, dacă se amână, există riscuri pentru celeritatea urmăririi penale. Nu mă refer la aceste două persoane, dar e posibil ca o amânare a examinării de către Parlament a acestor materiale să ducă la ascunderea probelor. De asemenea, ar putea avea loc diferite negocieri, care i-ar determina pe anumiți deputați să nu voteze sau invers. Există riscul unor înțelegeri sau chiar ca aceste persoane să fugă din țară”.

Întrebat dacă PAS va vota pentru ridicarea imunității celor doi parlamentari ai Partidului „ȘOR”, Sergiu Litvinenco a spus că „logica lucrurilor spune că ar trebui să votăm”.

Totodată, acesta a menționat că procurorul general trebuie întrebat de ce tocmai astăzi a venit în Parlament să ceară ridicarea imunității celor doi deputați.

„Aceste cereri sunt așteptate de mult timp, pentru că despre aceste cazuri se vorbește de mulți ani. Cred că prea târziu s-a venit cu aceste cereri, dar mai bine mai târziu decât niciodată. Sper că socialiștii nu au recurs la această amânare pentru ca să-și protejeze colegii de alianță”, a conchis Litvinenco.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte