07:57:50 02.01.2026
Stiri

Slusari „are probleme” la Procuratură din cauza IAZURILOR: „Mulți procurori te urăsc”

Actualitate 26.03.2021 16:13 Vizualizări14383
Slusari „are probleme” la Procuratură din cauza IAZURILOR: „Mulți procurori te urăsc”
Poză simbol

Vicepreședintele Parlamentului, deputatul fracțiunii Platformei DA, Alexandru Slusari, ar avea „probleme mari” la Procuratură din cauza unui proiect de lege pe care îl promovează în Legislativ.

Dezvăluirea a fost făcută de către Slusari astăzi, în cadrul ședinței Parlamentului, când prezenta un proiect de modificare a Legii apelor și Legii privind administrația publică locală.

Mai exact, inițiativa îi va obliga, printre altele, pe proprietarii bazinelor acvatice din R. Moldova să plătească taxe de arendă în bugetul administrațiilor publice locale.

Potrivit deputatului, cineva i-a transmis că „mulți procurori te urăsc” din cauza acestei inițiative, fiindcă aceștia ar deține iazuri în arendă pe tot teritoriul R. Moldova.

„Au iazuri și nu plătesc nimic. Sunt zeci de cazuri când refuză să plătească arenda”, a explicat Slusari, făcând referire la probleme semnalate de către primarii mai multor localități.

Astfel, deputații au votat astăzi, în primă lectură, proiectul care are drept scop prevenirea degradării obiectivelor acvatice, restabilirea mediului acvatic, precum şi conformarea acestora la directivele Uniunii Europene.

În urma aprobării proiectului de lege, statul nu va mai putea să întreprindă niciun fel de acţiuni sau măsuri ce ar putea avea consecinţe negative pentru mediul acvatic. Totodată, noile modificări prevăd raționalizarea folosirii resurselor de apă, a terenurilor și terenului din fondul acvaticapelor şi a apelor pentru piscicultură.

Autorităţile administraţiei publice locale vor decide modul de transmitere în folosinţă şi de plată a arendei pentru bunurile imobile, precum şi de acordare a dreptului de a schimba destinaţia terenurilor proprietate publică a unităţii administrativ-teritoriale în cazul obiectivelor acvatice desecate ori în cazul formării noilor obiective acvatice în condiţii naturale.

Conform noilor modificări, construcţiile hidrotehnice ale obiectivelor acvatice, terenurile din fondul apelor pentru piscicultura nu vor putea fi divizate, acestea constituind un bun indivizibil.

Totodată, va fi modificată Legea privind administrația publică locală și Legea privind prețul normativ și modul de vânzare – cumpărare a pământului, care să permită administrației publice locale sa încaseze plata de arendă pentru terenurile din fondul apelor. Agenția Proprietății Publice urmează să asigure delimitarea terenurilor din proprietatea publică, astfel încât obiectivele acvatice să obțină un statut clar.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
01.01.2026 07:58 729 Horoscopul zilei 01.01.2026
Top stiri
01.01.2026 07:58 726 Horoscopul zilei 01.01.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.76 1 USD 16.82 1 RON 3.88 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte