12:21:50 20.03.2026
Stiri

Final de PRIETENIE: Șelin, supărat rău pe Voronin

Politică 21.05.2013 17:10 Vizualizări1964
Final de PRIETENIE: Șelin, supărat rău pe Voronin
Social-democrații sunt supărați foc pe comuniști și îi învinuiește că au intrat în cârdășie cu  Partidul Liberal Democrat din R. Moldova (PLDM) și Partidul Democrat (PD) pentru a susține clanurile politico-oligarhice. Mai mult, social-democrații le recomandă comuniștilor să renunțe la cererea de a declara situație excepțională în R. Moldova.

„Pe moment, Partidul Comuniștilor dorește să ducă populația R. Moldova într-o nouă și gravă înșelăciune politică îndemnând partidele parlamentare să anunțe SITUAȚIE EXCEPȚIONALĂ în țară. PSD crede că unica soluție de depășire a acestor efecte o constituie organizarea Adunării de Constituire a Reprezentanților Poporului la care cetățenii țării vor hotărî  formele și metodele de preluare pașnică a puterii în țară și transmiterea acesteia în mâinile poporului”, se precizează într-un comunicat de presă al formațiunii.

Astăzi, comuniștii au cerut instituirea situaţiei excepţionale în R. Moldova. Aceștia sunt nemulțumiți de deciziile Curţii Constituţionale și consideră că „în această situaţie de uzurpare a puterii de stat este necesar de analizat posibilitatea instituirii situaţiei excepționale în ţară, ca ultimă măsură efectivă şi democratică de apărare a constituţionalităţii şi a drepturilor societăţii”.

Galina Munteanu
Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
20.03.2026 07:51 394 Horoscopul zilei 20.03.2026

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.53 1 RON 3.95 1 RUB 0.20 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte