Stiri

Șefii MI5 și FBI, în primul discurs comun din istorie: „Xi Jinpimg, o AMENINȚARE la adresa lumii”

Actualitate 07.07.2022 16:43 Vizualizări1632
Șefii MI5 și FBI, în primul discurs comun din istorie: „Xi Jinpimg, o AMENINȚARE la adresa lumii” blomberg.com

Șefii agențiilor de informații din Marea Britanie și America au promis mai multe investigații privind China, avertizând că lumea se confruntă cu o „provocare ce vrea să schimbe jocul la nivel mondial" din partea partidului comunist aflat la putere.

Directorul general Ken McCallum a declarat că MI5 derulează de șapte ori mai multe investigații în legătură cu China decât în urmă cu patru ani și că intenționează să crească numărul investigațiilor pentru a face față încercărilor de interferență pe scară largă ale acestei națiuni.

În cadrul unei alocuțiuni comune fără precedent împreună cu directorul FBI, Christopher Wray, miercuri, la sediul MI5 din Thames House din Londra, liderii din mediul de afaceri și șefii din mediul academic au auzit, de asemenea, avertismente potrivit cărora o preluare a Taiwanului de către China ar putea „reprezenta una dintre cele mai îngrozitoare perturbări ale afacerilor pe care le-a văzut vreodată lumea".

În discursul lor istoric, șefii securității au avertizat că partidul comunist chinez la putere, condus de președintele Xi Jinping, încearcă să „exercite în mod ascuns presiuni în întreaga lume".

Aceștia au avertizat că Guvernul chinez reprezintă o amenințare iminentă pentru economia globală, tehnologie, afaceri și, în special, pentru Taiwan - micuța insulă din Asia de Est care a respins de mult timp apelurile de reintegrare cu China continentală.

„Astăzi este pentru prima dată când șefii FBI și MI5 au împărțit o platformă publică. Facem acest lucru pentru a transmite cel mai clar semnal cu privire la o mare provocare comună: China. Cea mai importantă provocare care schimbă jocul vine din partea Partidului Comunist Chinez. Acesta exercită în mod ascuns presiuni pe tot globul”, a declarat McCallum, potrivit newsweek.ro.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.09 1 USD 17.60 1 RON 3.83 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri