Stiri

Zelenski îl schimbă pe ministrul Apărării după tensiuni cu armata, Fedorov confirmă demiterea și își apără bilanțul reformelor

Actualitate 15.07.2026 22:23 Vizualizări306
Zelenski îl schimbă pe ministrul Apărării după tensiuni cu armata, Fedorov confirmă demiterea și își apără bilanțul reformelor

Preşedintele Volodimir Zelenski l-a demis pe Mihailo Fedorov din funcţia de ministru al Apărării, potrivit unui oficial ucrainean familiarizat cu situaţia. Fedorov a confirmat ulterior, printr-o postare pe reţelele sociale, că a fost înlăturat din funcţie.

UPDATE - În cursul serii, Fedorov şi-a reconfirmat plecarea printr-o nouă postare, în care a subliniat că a fost „o mare onoare să slujească poporul ucrainean în calitate de ministru al Apărării”. El a prezentat acest mandat drept o etapă importantă atât pentru el, cât şi pentru instituţia pe care a condus-o.

În mesajul său, Fedorov a trecut în revistă principalele realizări din perioada în care a condus ministerul. Printre acestea, a menţionat blocarea sistemelor Starlink utilizate de forţele ruse, campania îndreptată împotriva logisticii militare ruse din Crimeea ocupată, precum şi lansarea unei iniţiative de reformă militară descrisă ca fiind „nepopulară, dar extrem de importantă”.

Fostul ministru a enumerat şi trei obiective pe care nu a reuşit să le ducă la bun sfârşit. El a recunoscut că nu a reuşit transformarea completă a Ministerului Apărării „în conformitate cu standardele NATO şi cu bunul-simţ”, nu a finalizat reformarea sistemului de achiziţii şi nu a reuşit să construiască pe deplin „o cultură a responsabilităţii”.

„Vă mulţumesc fiecăruia dintre dumneavoastră care apăraţi Ucraina şi lucraţi pentru victorie”, a scris Fedorov. „Mulţumesc întregii mele echipe pentru activitatea eficientă, 24 de ore din 24, şapte zile din şapte... Voi continua să lucrez pentru misiunea cu care am venit la Ministerul Apărării: înfrângerea inamicului”.

ŞTIREA INIŢIALĂ - Ministrului de Interne, Ihor Klimenko, i s-a propus să preia conducerea Ministerului Apărării, potrivit unui deputat din partidul de guvernământ Slujitorul Poporului, care a vorbit sub protecţia anonimatului.

Parlamentarii care au discutat pe marginea acestei schimbări, atât din partidul aflat la guvernare, cât şi din opoziţie, şi-au exprimat dezacordul faţă de înlocuirea lui Fedorov. Unii au avertizat că rotirea frecventă a miniştrilor slăbeşte coerenţa reformelor.

„Este o veste proastă”, a declarat un deputat din partidul lui Zelenski, criticând deschis decizia.

Pentru ca Ihor Klimenko să preia oficial conducerea Ministerului Apărării, candidatura lui trebuie aprobată de Parlament. Procesul de confirmare ar putea deveni un nou subiect de dispută între diferitele tabere politice.

Un analist politic a atras atenţia că schimbările dese la vârful Ministerului Apărării pot genera instabilitate. „Nu cred că este corect să fie schimbat ministrul Apărării la fiecare şase luni. Nu există reproşuri fundamentale la adresa lui Fedorov şi ar trebui să i se permită să finalizeze reformele pe care deja le-a anunţat. O nouă schimbare la conducerea Ministerului Apărării - indiferent cine îl va înlocui - nu va face decât să creeze şi mai mult haos”, a declarat analistul politic Volodimir Fesenko.

Deocamdată nu este clar dacă Fedorov va primi o altă funcţie în cadrul guvernului ucrainean. Nu au fost anunţate oficial nici eventuale noi responsabilităţi, nici un calendar pentru o astfel de decizie.

Demisia şi demiterea sa vin după o întâlnire între preşedintele Zelenski, Mihailo Fedorov şi comandantul-şef al armatei ucrainene, Oleksandr Sîrski. În cadrul acestei reuniuni urmau să fie discutate principalele provocări cu care se confruntă armata, inclusiv problema mobilizării şi alte aspecte legate de gestionarea frontului.

Întrebat de jurnalişti despre posibila demitere a lui Fedorov, Zelenski nu a răspuns direct. El a afirmat doar că îşi doreşte ca armata şi conducerea Ministerului Apărării să fie „unite” şi „pe aceeaşi lungime de undă”, evitând să comenteze explicit asupra schimbării de la vârful instituţiei.

„Prioritatea este dialogul dintre armată şi Ministerul Apărării, rezolvarea problemelor legate de recrutare şi consolidarea apărării aeriene”, a declarat preşedintele, confirmând că întâlnirea cu Fedorov şi Sîrski a avut loc.

Potrivit analistului Volodimir Fesenko, între Fedorov şi generalul Sîrski ar fi existat tensiuni şi divergenţe de viziune. „Există informaţii privind neînţelegeri în relaţia dintre Fedorov şi Sîrski. Nu toată lumea este mulţumită de propunerile lui Fedorov privind reforma armatei, în special de planurile sale de reorganizare a modului în care funcţionează Ministerul Apărării”, a explicat Fesenko, sugerând că aceste fricţiuni interne au contribuit la decizia de schimbare.

Stiri relevante
Horoscopul zilei 15.07.2026 15.07.2026 13:38 598 Horoscopul zilei 15.07.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 15.07.2026 15.07.2026 13:38 601 Horoscopul zilei 15.07.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.07 1 USD 17.62 1 RON 3.83 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri