10:48:36 11.04.2026
Stiri

SANCȚIUNI // Amendă MAXIMĂ pentru foștii administratori ai unei bănci implicată în furtul MILIARDULUI

Anticorupție 19.05.2016 15:32 Vizualizări1855
SANCȚIUNI // Amendă MAXIMĂ pentru foștii administratori ai unei bănci implicată în furtul MILIARDULUI

Comitetul executiv al Băncii Naționale a Moldovei (BNM) a decis, pe 16 mai curent, aplicarea unor amenzi maxime foștilor administratori de la „Banca Socială”.

Astfel, Natalia Rahuba, Sergiu Albot, Valentin Cunev, Leontie Suholitco și Vladimir Novosadiuc vor trebui să achite valoarea a câte zece salarii medii pe activităţi financiare, bani care urmează să ajungă în bugetul de stat.

Datele statistice arată ca salariul mediu din activitățile financiare practicate în R. Moldova este de circa 6 560 de lei, ceea ce înseamnă că cele cinci persoane amendate vor vărsa în bugetul statului circa 328 de mii de lei.

Potrivit unui comunicat al BNM, sancțiunile au fost aplicate după ce au fost constatate încălcări ale Legii instituțiilor financiare și actelor normative ale Băncii Naționale în activitatea acestei bănci.

Încălcările țin, în principal, de clasificarea și evaluarea neadecvată a creditelor acordate, angajarea în activități de manipulare, nerespectarea limitelor și cerințelor privind concentrarea riscurilor (expunerile), angajarea băncii în operațiuni riscante și dubioase, nerespectarea cerințelor de întocmire a situațiilor financiare (FINREP) și a rapoartelor în scopuri prudențiale, prezentarea la Banca Națională a rapoartelor cu date eronate privind indicatorii de prudență bancară.

Chiar și așa, Banca Națională consideră că mărimea maximă a amenzii respective prevăzută de lege nu este întocmai proporțională cu gravitatea încălcărilor comise și prejudiciile cauzate acestei bănci și promite să contribuie la schimbarea legislației pentru a înăspri sancțiunile aplicate administratorilor băncilor.

Banca centrală din R. Moldova mai anunță că încearcă să găsească și alte ilegalități comise la această instituție bancară, dar și la Banca de Economii și Unibank, instituții aflate în proces de lichidare.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
11.04.2026 08:05 269 Horoscopul zilei 11.04.2026
10.04.2026 08:16 739 Horoscopul zilei 10.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.12 1 USD 17.24 1 RON 3.95 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte