Stiri

Reformarea justiției, DEZOLIGARHIZAREA și lupta împotriva corupției, principalele obiective ale guvernării

Actualitate 31.03.2023 16:14 Vizualizări1196
Reformarea justiției, DEZOLIGARHIZAREA și lupta împotriva corupției, principalele obiective ale guvernării

Secretara generală a Consiliului Europei, Marija Pejčinović Burić, apreciază că actuala guvernare este orientată spre reformarea justiției, dezoligarhizare și lupta împotriva corupției. Declarația a fost făcută astăzi la Chișinău, în cadrul unei întrevederi cu prim-ministrul Dorin Recean.

„Ne preocupă contextul de securitate în regiune, încercările de destabilizare a situației interne, reforma justiției, dar și eforturile de fortificare a economiei noastre. În pofida provocărilor aduse de războiul Rusiei împotriva Ucrainei, avansăm ferm pe calea aderării la Uniunea Europeană și continuăm acțiunile de dezrădăcinare a corupției”, a declarat premierul Dorin Recean.

La rândul său, secretara generală a Consiliului Europei s-a referit la importanța fortificării statului de drept.

„Mă bucur că sunteți orientați spre reformarea justiției, deoligarhizare și lupta împotriva corupției, spre fortificarea statului de drept și a democrației. Experții noștri, standardele noastre vă stau la dispoziție în contextul planului nostru de acțiuni comun, pentru a ghida aceste eforturi și pentru a consolida cadrul normativ al Republicii Moldova”, a menționat Marija Pejčinović Burić.

La final, prim-ministrul Dorin Recean a subliniat că autoritățile promovează consecvent respectarea drepturilor omului, a valorilor democratice și a libertății mass-media pentru a construi o societate echitabilă și o economie competitivă și rezistentă, care să ofere oamenilor siguranță. „Suntem recunoscători pentru sprijinul oferit de Consiliul Europei de-a lungul timpului”, a conchis șeful Executivului.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Horoscopul zilei 30.08.2026 30.08.2026 13:44 480 Horoscopul zilei 30.08.2026
Top stiri
Horoscopul zilei 30.08.2026 30.08.2026 13:44 469 Horoscopul zilei 30.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri