22:25:12 22.07.2025
Stiri

Reforma învățământului superior din R. Moldova: 42 de milioane de lei la USM pentru crearea un cluster educațional, a unui centru TIC și modernizarea programelor de studii

Actualitate 15.12.2022 09:59 Vizualizări1066
Reforma învățământului superior din R. Moldova: 42 de milioane de lei la USM pentru crearea un cluster educațional, a unui centru TIC și modernizarea programelor de studii USM

Universitatea de Stat din Moldova (USM) va beneficia de 42 de milioane de lei pentru a implementa acțiuni în trei domenii prioritare - pedagogie, tehnologii ale informației și comunicațiilor, inginerie și activități inginerești, prevăzute în reforma învățământului superior din R. Moldova, asumată de Ministerul Educației și Cercetării.

Astfel, USM va implementa trei subproiecte în cadrul Proiectului „Învățământul superior din Moldova”, finanțat de Banca Mondială, a anunțat conducerea instituției miercuri, 14 decembrie, la evenimentul de lansare a acestora, în prezența ministrului Educației și Cercetării Anatolie Topală, rectorului USM Igor Șarov, cadrelor didactice, cercetătorilor, studenților, masteranzilor etc.

Rectorul USM, Igor Șarov, a menționat că Universitatea de Stat din Moldova va trata cu maximă responsabilitate implementarea acestor proiecte și va continua procesul de modernizare a instituției.


Subproiectul pe domeniul prioritar în pedagogie cu titlul „Valorificarea parteneriatului consolidat școală-universitate „Cluster educațional” în formarea cadrelor didactice” va fi implementat pe parcursul a 30 de luni, cu un buget de peste 21 de milioane de lei. Realizarea proiectului va ajuta la creșterea atractivității și prestigiului profesiei didactice, la îmbunătățirea condițiilor de studii, precum și la consolidarea legăturii dintre universitate și piața muncii, școală și comunitate.

Cel de-al doilea subproiect, „Resurse modernizate pentru programele de studii ale tehnologiilor chimice, farmaceutice şi cosmetice”, cu un buget total de aproximativ 5 milioane de lei este preconizat, de asemenea, să fie realizat pe parcursul a 30 de luni. Investițiile prioritare în educație pe domeniile tehnologiei chimice industriale şi tehnologiei produselor cosmetice şi medicinale vor permite acoperirea necesarului de specialiști pentru dezvoltarea cu succes a acestor industrii de perspectivă în Republica Moldova.

Cel de-al treilea subproiect prioritar pentru USM este „Centru de Inovații în Tehnologii ale Informației și Comunicațiilor IT Hub USM” și urmează să fie realizat în 2,5 ani, cu un buget total de aproximativ 16 milioane de lei. Implementarea acestui subproiect va contribui la modernizarea instruirii în TIC, a infrastructurii digitale USM, și, în special, la sporirea calității studiilor și pregătirii cadrelor didactice.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte