RECENSĂMÂNT // Românii din Sadova lui Igor Dodon
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![RECENSĂMÂNT // Românii din Sadova lui Igor Dodon](/getimages/620x2000x2/large/1f082fd646122f8f138424c128ba9692.jpg)
Mai mult de o treime dintre locuitorii din Sadova, raionul Călărași, satul de baștină al președintelui Igor Dodon, s-au declarat români în cadrul recensământului populației și al locuințelor efectuat în anul 2014.
Potrivit datelor plebiscitului, făcute publice abia acum câteva luni, 33,8 dintre sadoveni, adică 732 de persoane, s-au declarat români. Majoritatea, 65,2%, susțin politica statalistă a lui Dodon și se declară moldoveni, iar alți 0,6% au arătat că sunt de etnie ucraineană.
În total, în Sadova locuiesc 2 191 de oameni, vârsta medie a locuitorilor fiind de 40,2 ani.
CITIȚI și Igor Dodon l-a invitat pe Klaus Iohannis într-o VIZITĂ OFICIALĂ „în orice perioadă comodă pentru dumnealui”
Menționăm că, la recensământul din 2014, 75% dintre cetățenii R. Moldova s-au declarat moldoveni, 7% - români, 6,6% - ucraineni, 4,6% - găgăuzi, 4,1% - ruși, 1,9% - bulgari etc.
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/562d454097a32f135b63aceb017bb1ac.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/46c3bad78957d761867d2a6e0f513415.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/94313a1ea7b33c3cf14589464d49d7bc.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/eed5cad586aebf344fec216dfbfa0678.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/1303e0d0ff27796ab7687372ae9653f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/81e6d5de7934cd5f9b8abe855468a240.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/8646908fc7cc3c593cb84b732ea267cf.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/86d62556e74346192f3d6c7080fea2b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/ce8d53c0261cdd399725b9e4267727e2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/e3722d0ec47239fb0b80765e519b94d2.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/b98a9f3290d0f7cedb7e694688aa9199.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/649a3c0b4ce4a59f11c42ddef51c0879.jpg)