19:29:55 09.11.2025
Stiri

Procedura de înregistrare la medicul de familie ar putea fi simplificată

Actualitate 06.07.2023 14:40 Vizualizări2407
Procedura de înregistrare la medicul de familie ar putea fi simplificată
Poză simbol

Procedura de înregistrare la medicul de familie și de schimbare a acestuia ar putea fi facilitată, prin reglementarea dreptului persoanei de a depune cererea inclusiv în format electronic.

Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) a inițiat procesul de elaborare a proiectului de modificare a Regulamentului privind înregistrarea persoanei la medicul de familie din instituţia medico-sanitară ce prestează asistenţă medicală primară în cadrul asigurării obligatorii de asistenţă medicală.

„CNAM promovează consolidarea relațiilor dintre pacient și medicul de familie și nu încurajează schimbarea frecventă a acestuia. Totodată, în situația când apare temeiul de schimbare a medicului de familie, venim cu propunerea de a facilita acest proces prin posibilitatea prezentării cereriii la CNAM, inclusiv în format electronic.”, se arată într-un comunicat de presă al instituției.

Anunțul privind inițierea procesului de elaborare a proiectului ordinului ministrului Sănătății și directorului general al CNAM cu privire la modificarea Regulamentului privind înregistrarea persoanei la medicul de familie din instituţia medico-sanitară ce prestează asistenţă medicală primară în cadrul asigurării obligatorii de asistenţă medicală este publicat pe pagina cnam.md și pe particip.gov.md.

Autor: Ziarul National
Top stiri
09.11.2025 08:02 542 Horoscopul zilei 09.11.2025
08.11.2025 08:27 713 Horoscopul zilei 08.11.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.71 1 USD 17.11 1 RON 3.88 1 RUB 0.21 1 UAH 0.41
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte