11:02:43 12.07.2025
Stiri

Primăria Soroca, deposedată de zeci de imobile

Social 04.04.2013 12:35 Vizualizări822
Primăria Soroca, deposedată de zeci de imobile
Administrația publică din Soroca a pierdut 26 de imobile din cauza unor decizii ilegale adoptate de consilierii locali. Prejudiciul cauzat a fost estimat la 15 milioane de lei.

Centrul Național Anticorupție (CNA) a pornit o cauză penală, însă dosarul s-a împotmolit. Directorul CNA, Viorel Chetraru, a fost invitat de deputatul liberal-democrat Alexandru Cimbriciuc să dea explicații în Parlament pe marginea acestui caz.

Potrivit lui Chetraru, ofițerii de urmărire penală, dar și procurorul care a instrumentat dosarul nu și-au făcut bine meseria.

”Urmărirea penală s-a produs cu încălcări. O anchetă internă de serviciu a stabilit vinovăția ofițerilor de urmărire penală și a procurorului care exercita conducerea pe cazul respectiv. Aceștia s-au eliberat din funcții și nu pot fi sancționați disciplinar”, a declarat Chetraru în plenul Parlamentului.

Anterior, Procuratura Anticorupție a cerut abrogarea deciziilor Consiliului orășenesc Soroca, însă Cancelaria din Soroca a respins recursul. De asemenea,  Judecătoria din localitate a respins cererea de chemare în judecată a bănuiților depusă de procurori.

”A fost stabilit un termen limită. Până la 24 aprilie, va fi înaintată învinuirea sau se clasează cazul”, a precizat Viorel Chetraru.

Stela Mihailovici
Autor:
Top stiri
12.07.2025 08:31 244 Horoscopul zilei 12.07.2025

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte