Prietenii la „afaceri” se cunosc: Un fost polițist de frontieră trecea prin vamă ca la el acasă, fără a fi verificat și a vedea ce mărfuri transportă


Intra din Ucraina în R. Moldova de parcă nici nu ar exista punctul de trecere a frontierei de la Palanca, raionul Ștefan Vodă. Un fost polițist de frontieră putea să aducă orice marfă în republică, fiindcă foștii săi colegi nu-l verificau deloc.
Poliția de Frontieră anunță că un locuitor al satului Palanca, fost polițist de frontieră, practica activități de trafic ilicit de mărfuri cu încălcarea regulilor vamale, iar foștii săi colegi îi facilitau trecerea hotarului moldo-ucrainean.
Insul de 38 de ani a fost prins pe 28 septembrie curent la intrarea în satul Palanca, raionul Ștefan Vodă, la volanul unui mijloc de transport de model „Volkswagen”.
În calitate de pasager al acestuia era un actual polițist de frontieră. În timpul verificării autovehiculului au fost depistați cinci metri cubi de scândură și două cutii cu cuie fără documente de proveniență.
Măsurile de cercetare a persoanei au fost inițiate acum o lună, în baza existenței unor probe concludente despre ilegalitățile comise.
Ofițerii de investigație din cadrul Direcției regionale EST au analizat imaginile din punctul de trecere Palanca, pe unde persoana a introdus marfa în republică, și au observat că angajatul Poliției de Frontieră de la linie nu și-a onorat misiunea, încălcând intenționat procedurile de control al trecerii frontierei.
Mașina și mărfurile au fost sechestrate până la finalizarea documentării acestui caz. Totodată, au fost dispuse cercetări interne pe numele angajaților Poliției de Frontieră care au înlesnit trecerea frontierei de stat acestui fost coleg al lor.













































































