Povestea MILIARDARULUI care a creat viitorul într-o cameră mică și murdară
3542
Sursa: playtech.ro Jeff Bezos este un pilon central în tot ceea ce înseamnă comerț electronic. A fondat Amazon și a ajuns, în mod oficial, cel mai bogat om din lume, cu o avere de 118,5 miliarde de dolari. Partea cea mai tare? A început să își construiască imperiul dintr-o cameră înghesuită, pe vremea când nimeni nu îi dădea prea multe șanse.
Amazon a fost, la origini, un simplu startup care vindea cărți. Compania avea sediul într-o clădire veche, îndesată între un amanet, un magazin porno, un magazin de peruci și un restaurant de duzină.
Sediul din prezent se extinde pe 7,5 kilometri pătrați, în 33 de clădiri împrăștiate prin Seattle. Mai sunt, desigur, și alte divizii și puncte în alte țări, dar pe ele nu le-am pus la socoteală. Pe vremuri, Amazon avea un faimos birou-ușă – practic, o ușă montată pe bucăți de lemn, despre care Bezos spunea că este simbolul cheltuirii banilor pe lucruri care contează pentru clienți.
Ce făcea Jeff Bezos când nu era cel mai bogat om din lume și Amazon era la început
Mama lui Bezos era încă o adolescentă când l-a născut în ianuarie 1964. Ea s-a căsătorit cu Mike Bezos, un imigrant din Cuba. Jeff nu a aflat că Mike este tatăl lui adoptiv până la 10 ani. Chiar și așa, atunci când a aflat asta, era mai speriat că va trebui să poarte ochelari decât de vestea cea nouă.
În ceea ce îl privește pe tatăl biologic al acestuia, un simplu circar, mama lui Jeff l-a rugat să stea departe de ei. Acesta nu știa ce a ajuns fiul său când a fost intervievat de Brad Stone pentru cartea „The Everything Store”.
Încă de mic, Bezos a dat dovadă de o inteligență deosebită. Când era copil, abia trecut de stadiul de bebeluș, și-a dezasamblat cu o șurubelniță pătuțul, pentru că dorea să doarmă într-un pat adevărat. În școală, le spunea profesorilor că viitorul oamenilor nu se află pe această planetă.
El își dorea în acea vreme să devină un antreprenor în domeniul spațial – nu avea nici cea mai vagă idee că peste ani și ani va fonda compania de explorare a spațiului Blue Origin.
În adolescență, Bezos a lucrat la McDonald’s în timpul verii. El a lăsat această slujbă în urmă și a fondat alături de iubita lui de atunci o tabără de vară de 10 zile pentru copii. Taxa era de 600 de dolari per participare – în total, au venit șase elevi.
Când a mai crescut, Bezos a mers la facultate la Princeton și a absolvit un profil specializat pe știința calculatoarelor. După absolvire, a renunțat oferte de muncă de la Intel și de la Bell Labs, pentru a lucra în startup-ul Fitel. Ceva mai târziu, a ajuns să lucreze pentru grupul D.E. Shaw. După doar patru ani, a ajuns vicepreședinte senior la companie.
Viața personală o privea analitic. Pentru el, să întâlnească femei era un proces în sine, unul matematic. Așadar, pentru a mări „fluxul de femei”, s-a apucat de cursuri de dans. În 1993 s-a căsătorit cu MacKenzie Tuttle, asociat al companiei la care lucra.
Când a apărut ideea pentru Amazon
În 1994, Jeff Bezos a aflat că web-ul a crescut cu un procent de 2.300% în numai un an. Șocat de cifră, s-a gândit că trebuie să profite cumva de creștere. După ce a făcut o listă cu 20 de produse pe care să le vândă online, s-a hotărât că cea mai sigură opțiune o constituie cărțile.
A trebuit să ia o decizie crucială – să părăsească slujba la D.E. Shaw.
Ulterior, el a povestit ce l-a ajutat să ia o asemenea decizie: „Genul acesta de lucru pur și simplu nu e ceva de care să îți faci griji când ai 80 de ani. În același timp, știam că aș putea regreta sincer că nu am participat în acest lucru numit Internet despre care credeam că va fi un eveniment revoluționar. Când m-am gândit în felul acesta… a fost incredibil de ușor să iau o decizie”.
Șeful lui Bezos de la D.E. Shaw a încercat să îl convingă să rămână, însă Bezos era hotărât complet să își încerce norocul în lumea nouă și promițătoare a Internetului
Astfel a luat naștere Amazon. Inițial, trebuia să se numească Cadabra, de la „abracadabra”. Când avocatul lui Bezos a înțeles din greșeală „cadaver” (cadavru), a apărut ideea de a schimba numele în Amazon, conform Mashable. Noul titlu a avut două motive la bază. Primul a fost de a sugera mărimea imensă a magazinului, precum a râului omonim (la lansare, amazon.com avea motto-ul „Cea mai mare librărie a Pământului”). Al doilea a fost pentru a sublinia că listele site-ului erau în ordine alfabetică (după cum se poate vedea din săgeata care conectează literele „a” și „z” din logo-ul companiei).
Amazon în tinerețe era altfel
Sediul Amazon era într-o clădire mică și nu promitea nimic. Majoritatea ședințelor de muncă se țineau la un Barnes & Noble din cartier. În birou, de fiecare dată când cineva cumpăra ceva de pe Amazon, suna un clopoțel. Atunci se adunau cu toții pentru a vedea dacă cineva îl cunoaște pe cumpărător. Asta a ținut cam câteva săptămâni, înainte ca toți să se plictisească de clopoțelul care suna constant.
În prima lună de la lansare, Amazon a reușit să vândă cărți către oameni din 50 de state și 45 de țări diferite. De acolo, a continuat să crească. Bezos însă nu era un șef de vis, pentru că avea obișnuința să se enerveze pe angajați. Mai mult, nu îi lăsa pe angajați să își prezinte ideile în prezentări Power Point. În schimb, le cerea lucrări de șase pagini, pentru a încuraja gândirea critică. De asemenea, cultura companiei Amazon nu include beneficii de tipul mâncării și masajelor gratuite.
Ce face Jeff Bezos cu atâția bani
În 1998, Jeff Bezos a devenit unul din primii investitori Google. A investit 250.000 de dolari în companie. Astăzi, acea sumă ar echivala 2,2 miliarde de dolari. În 2000, și-a creat propria companie spațială, Blue Origin, cu sediul în Kent, Washington.
În 2012, a donat 2,5 milioane de dolari pentru a proteja căsătoriile gay în Washington. Un an mai târziu, a cumpărat The Washington Post pentru suma de 250 de milioane de dolari. În februarie, 2018, a investit 42 de milioane de dolari pentru a crea un ceas care să funcționeze 10.000 de ani.
În ianuarie 2018, Jeff Bezos a devenit oficial cel mai bogat om de pe planetă. Dacă luăm în considerare inflația, nu este însă și cel mai bogat om care a trăit vreodată. Acesta ar fi John D. Rockefeller, care ar fi fost cel mai bogat om din lumea din Evul Mediu și până acum. Astăzi, averea lui ar fi valorat 367 de miliarde de dolari, potrivit CNN.
„Am câștigat această loterie”, a zis Jeff Bezos, conform Newsweek, iar asta însumează perfect tot ce a făcut până acum. „Am câștigat această loterie gigantică, și se numește Amazon.com. Folosesc câștigurile la loterie pentru a ne împinge puțin mai departe în spațiu”.
Sursa: playtech.ro
25.01.2019
17:38
2749
Amazon a creat un DEZASTRU pentru districtele comerciale din Marea Britanie
24.01.2019
15:02
4363
Cum a ajuns un ROMÂN să fie angajat să schimbe IMAGINEA Americii
11.01.2019
08:04
4232
Fondatorul Amazon, divorț de 137 de miliarde de dolari
24.12.2018
17:30
2656
Compania care merge ÎMPOTRIVA CURENTULUI. În timp ce multe companii importante se pregătesc să concedieze angajaţi aceasta oferă bonusuri de zeci de mii de dolari
20.12.2018
18:40
2585
Cum a ajuns o VEDETĂ cu o avere de peste 50 de milioane de euro să îşi vândă hainele pe eBay
26.09.2018
12:12
2531
Sfârşitul brandului Versace? Ce se va întâmpla cu celebra casă de modă
25.09.2018
18:30
2529
CUPIDONUL zilelor noastre vine din Rusia și este miliardar
18.09.2018
09:39
2176
Scandal uriaș la Amazon. Ce s-a întâmplat cu datele confidențiale ale clienților
18.07.2018
14:19
5459
Cine este cel mai BOGAT om din lume și din toate timpurile
02.07.2018
18:20
2123
Din Marea Britanie în inima Transilvaniei: Incredibila POVESTE a omului care a decis să se stabilească în România, după ce a vizitat peste 70 de ţări
25.05.2018
20:01
4290
FOTO // Amanta e STĂPÂNĂ la palat, soţia stă-n cămară
22.05.2018
18:02
2321
La 19 ani se lăsase de şcoală, consuma droguri, fugise de acasă şi avea două joburi…
110
Cum a fost găsită, după ani de căutări, o fată abuzată sexual online, identificată datorită emblemei de pe uniforma școlară
18.03.2026
23:51
469
OCDE prezintă la Chișinău studiul privind crearea unor piețe energetice funcționale în Republica Moldova
18.03.2026
23:25
473
CEO-ul Nothing, Carl Pei, anunță sfârșitul aplicațiilor: smartphone-urile vor fi conduse de agenți AI care îți înțeleg intențiile
18.03.2026
23:11
415
Nvidia își construiește în liniște imperiul de networking care rivalizează cu afacerea de cipuri
18.03.2026
21:25
495
Directorul FBI confirmă: agenția cumpără din nou date de localizare ale americanilor, fără mandat, stârnind revoltă în Congres
18.03.2026
21:11
458
Vreme mai rece și cer predominant noros în Republica Moldova, joi, 19 martie 2026
18.03.2026
20:39
486
Șeful Patreon atacă „fair use-ul” invocat de companiile de AI și cere ca artiștii să fie plătiți pentru munca folosită la antrenarea modelelor
487
Interviurile cu inteligență artificială îi lasă pe tineri fără șansa la primul job?
18.03.2026
19:25
523
Maia Sandu: Incluziunea romilor este o obligație de respectare a demnității umane, nu o problemă de rezolvat
535
Mamă cere redeschiderea anchetei după moartea fiului într-o provocare online eșuată
18.03.2026
19:04
498
Microsoft ia la bord echipa startupului AI Cove, care își închide platforma de colaborare
18.03.2026
18:35
510
OECD lansează la Chișinău raportul privind piețe energetice funcționale și reforma întreprinderilor de stat în Republica Moldova
18.03.2026
18:17
540
Facebook își lansează propriul „Creator Fast Track” cu plăți garantate pentru a ademeni vedetele de pe TikTok și YouTube
18.03.2026
17:59
508
Concurs național pentru formarea formatorilor în educația multilingvă, lansat de UPSC și Ministerul Educației
18.03.2026
17:56
501
MEC lansează consultări publice pentru noua concepție a disciplinei „Economie” în licee
18.03.2026
17:28
548
Banca Mondială investește peste 15,5 milioane de lei pentru echiparea digitală a 290 de școli și grădinițe din țară
18.03.2026
16:01
600
Republica Moldova semnează un nou parteneriat cu Enabel pentru modernizarea energiei și accelerarea tranziției verzi
18.03.2026
14:59
663
Investitori francezi interesați de modernizarea infrastructurii feroviare, urbane și de apă din Republica Moldova
18.03.2026
14:50
596
Companii franceze pregătesc investiții în energia regenerabilă și modernizarea rețelelor din Republica Moldova
18.03.2026
14:25
640
Cinci organizatori ai unui cazinou ilegal obligați să achite circa 19 milioane de lei prejudiciu la bugetul de stat
18.03.2026
14:07
599
Guvernul modifică regulile pentru exportul de energie și carburanți din Portul Giurgiulești și limitează vânzarea motorinei la 20 de litri
18.03.2026
13:42
600
Maia Sandu discută cu ministrul irlandez Thomas Byrne despre aprofundarea relațiilor bilaterale și accelerarea integrării europene a Republicii Moldova
18.03.2026
13:35
582
Guvernul impune noi obligații pentru combaterea ambroziei pe toate terenurile din țară
18.03.2026
12:28
875
Hipertensiunea face ravagii în România: jumătate dintre adulți și tot mai mulți tineri, în risc de infarct și AVC
18.03.2026
12:19
535
MEC lansează consultări publice pentru Concepția noii discipline liceale „Educație juridică”
OCDE prezintă la Chișinău studiul privind crearea unor piețe energetice funcționale în Republica Moldova
CEO-ul Nothing, Carl Pei, anunță sfârșitul aplicațiilor: smartphone-urile vor fi conduse de agenți AI care îți înțeleg intențiile
Nvidia își construiește în liniște imperiul de networking care rivalizează cu afacerea de cipuri
1 MDL
1 EUR
20.09
1 USD
17.40
1 RON
3.95
1 RUB
0.21
1 UAH
0.40


Inapoi














