Stiri

„Planul subversiv” Cantarean-Borșevschi urmărește supraviețuirea bisericii loiale Moscovei: „Singura SOLUȚIE e ca preoții și parohiile să adere liber la Mitropolia Basarabiei, iar structura bisericească RUSĂ să-și dea obștescul sfârșit”

Actualitate 14.11.2023 14:28 Vizualizări2403
„Planul subversiv” Cantarean-Borșevschi urmărește supraviețuirea bisericii loiale Moscovei: „Singura SOLUȚIE e ca preoții și parohiile să adere liber la Mitropolia Basarabiei, iar structura bisericească RUSĂ să-și dea obștescul sfârșit”

Fostul deputat Vlad Cubreacov, cel care a publicat primul scrisoarea dură adresată de către Mitropolitul Vladimir superiorului său de la Moscova, Patriarhul Kirill, este convins că Mitropolia Chișinăului și Întregii Moldove trebuie lăsată să-și dea obștescul sfârșit și în niciun caz să nu fie acceptată sub omoforul Bisericii Ortodoxe Române (BOR). Declarația a fost făcută în contextul demersului parohul Bisericii „Sfântul Dumitru” din capitală, Pavel Borșevschi, prin care îi solicită Mitropolitului Vladimir inițierea procesului de aderare a Mitropoliei Chișinăului și „Întregii Moldove” la Patriarhia Română.

Citește și: DOC // Unul dintre cei mai INFLUENȚI preoți din R. Moldova îi cere Mitropolitului Vladimir să inițieze procesul de ADERARE la Patriarhia Română: „Să ne disociem de mesajul antiromânesc și prorus al unor ierarhi, adulatori ai lui Stalin”

„Despre planul Cantarean - Borșevschi. Mitropolia rusă de la Chișinău este în agonie (faliment instituțional) și caută, în disperare, să supraviețuiască sub omoforul Bucureștiului, căruia ar vrea să-i impună condiții (ce tupeu tipic rusesc!). Planul Cantarean-Borșevschi, cusut cu ață albă, este unul subversiv și nu va trece”, este convins Cubreacov.

Potrivit fostului deputat, singura soluție realistă, legală și canonică pe care o au preoții și parohiile, călugării și mănăstirile „este să adere liber, fiecare în parte, la Mitropolia Basarabiei”.

Citește și: Scrisoarea lui Borșevschi // Un reprezentant al Mitropoliei Basarabiei DECONSPIRĂ PLANUL ascuns al „clanului vladimiriștilor” din care ar face parte și Pavel Borșevschi: „Această structură rusească vrea cu orice preț un statut special în cadrul BOR”

„Iar structura de ocupație bisericească rusă din R. Moldova trebuie lăsată să-și dea obștescul sfârșit. Ispita de a judeca evoluțiile actuale în funcție de persoane trebuie suprimată. Trebuie să judecăm totul sub aspect instituțional. Mitropolia Basarabiei, ca așezământ național canonic și istoric, este un bun câștigat la care nu putem și nu vom renunța niciodată”, a conchis Vlad Cubreacov.

Amintim că parohul Bisericii „Sfântul Dumitru” din capitală, Pavel Borșevschi, alături de un grup de preoți din protopopiatul Chișinău, sectorul II, i-au cerut ieri Mitropolitului Vladimir, prin intermediul unei scrisori, inițierea procesului de aderare a Mitropoliei Chișinăului și Întregii Moldove la Patriarhia Română.

Totuși, Pavel Borșevschi propune ca Mitropolia Moldovei să devină partea a Patriarhiei Române, dar să rămână sub omoforul Mitropolitului Vladimir.

Acesta din urmă a convocat pentru ziua de joi în ședință toți protopopii și stareții de mănăstiri subordonați Mitropolitului Vladimir, pentru a discuta propunerea părintelui Pavel Borșevschi de aderare in corpore a acestei structuri bisericești la Patriarhia Română.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.00 1 USD 17.34 1 RON 3.82 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri